Jump to content

Stema e Barbadosit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Barbadosit

Stema e Barbadosit u miratua më 14 shkurt 1966, me një urdhër mbretëror të Mbretëreshës Elizabeth II. Stema e Barbadosit iu dorëzua nga Mbretëresha te Presidentit të atëhershëm të Senatit të Barbadosit, Sir Grey Massiah. Ashtu si ish-pronat e tjera britanike në Karaibe, stema ka një përkrenare me një simbol kombëtar në krye dhe një mburojë poshtë që mbështetet nga dy kafshë.

Krahët u projektuan nga Neville Connell, kurator për shumë vite i Muzeut të Barbados, me ndihmën artistike të Hilda Ince.

Përshkrimi zyrtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ligji barbadian vendos për stemën si më poshtë:

Krahët: Ose një fik me mjekër i zhdukur në krye dy [[Caesalpinia pulcherrima|Krenaria e Kuqe] e Luleve të Barbadosit.

Kreshta: Një krah i shkathët kubit i një barbadiani e ngre mirë dorën duke kapur dy kallama sheqeri në kripë.

Mbështetësit: Në anën e majtë një peshk delfin dhe në anën e djathtë një pelikani i duhur.

Motoja: “Krenaria dhe Industria.”