Jump to content

Stema e Perandorisë Osmane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Perandorisë Osmane

Stema e Perandorisë Osmane u adoptua nga sulltan Abdul Hamid II më 17 prill 1882. Stema përfshinë dy flamuj: një flamur i kuq i cili është i Anadolli dhe shtetet e tjera aziatike[1] me një yll dhe hënë, flamuri tjetër është flamuri i gjelbërt i cili është flamuri i Rumelia.[1] Mbrapa flamujve ka shumë shtiza dhe armë.

  1. ^ a b Sosyal Medyada Şeriat Bayrağı Diye Paylaşılan Bayrağın Aslında Rumeli'den Gelmesi Arkivuar 27 qershor 2020 tek Wayback Machine (në turqisht)