Sterlitamaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Sterlitamak
rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ
Qytet
noform
Rruga Lenin në Sterlitamak
Stema_figura
Stema e Sterlitamakut
Flag of Sterlitamak (Bashkortostan).png
Flamuri i Sterlitamakut
Vendndodhja
Sterlitamak rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ is located in Rusi
Sterlitamak rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ
Sterlitamak
rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ

Sterlitamak rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ is located in Rusia evropiane
Sterlitamak rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ
Sterlitamak
rusisht: Стерлитамак, bashlirisht: Стәрлетамаҡ

Koordinatat: 53°37′49.20″V 55°55′51.00″L / 53.6303333°V 55.9308333°L / 53.6303333; 55.9308333

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Shteti federal Republika e Bashkortostanit
Kryetari i Bashkisë Vlladimir Ivanoviç Kulikov
Partia Rusia e Bashkuar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108,52[1] km2
Popullsia 278127 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Para vitit 1766
Zona Kohore MSK+2 (UTC+5)
Kodi Postal 453100 - 453130
Prefiksi +7 3473
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Ufa
Targa 02, 102
Koordinatat 53° 37′ 49.20″ Veri

55° 55′ 51.00″ Lindje

Faqja Zyrtare [1]

Sterlitamaku (Rusisht: Стерлитама́к, lexo Sterlitamak; bashkirisht: Стәрлетамаҡ, lexo Starletamak) është një qytet në Republikën e Bashkortostanit, Rusi. Sterlitamaku është kryeqyteti i Distriktit të Sterlitamakut, por ai nuk është e pjesë të distriktit. Popullsia e qytetit është 278127 banorë. Ky është qendër e madhe e industrisë kimike dhe inxhinierisë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është emëruar pas lumit Sterlja. Ky qytet u themelua në vitin 1766 dhe iu dha statusi qytetit në vitin 1781.

shtepi i vjeter së qeverisja të qytetit
Xhamija në Sterlitamak

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sterlitamaku ndodhet 130 kilometra në jug së Ufës (kryeqyteti i Bashkortostanit).[3]

Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shefi i Administratës është Vlladimir Ivanoviç Kulikov.[4]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]