Jump to content

Stormzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Michael Ebenezer Kwadjo Omari Owuo Jr. (lindur më 26 korrik 1993), i njohur profesionalisht si Stormzy, është një reper, këngëtar dhe kompozitor britanik . Në vitin 2014, ai fitoi vëmendjen në skenën e muzikës underground në Mbretërinë e Bashkuar përmes serisë së tij Wicked Skengman të stileve të lira mbi ritmet klasike të grimit.

Kënga e Stormzy " Shut Up ", e cila fillimisht u publikua si një stil i lirë në YouTube, u bë e njohur dhe arriti kulmin në vendin e tetë në tabelën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar pasi ai filloi një fushatë për të arritur numrin një të Krishtlindjeve .Stormzy fitoi Best Grime Act në çmimet MOBO 2014 dhe 2015 dhe u emërua si artisti për t'u kujdesur në listën Sound of 2015 të BBC -së. Albumi i tij debutues, Gang Signs & Prayer (2017), ishte albumi i parë i zvogeluar që arriti numrin një në tabelën e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe fitoi albumin britanik të vitit në Brit Awards 2018 . Në vitin 2019, Stormzy realizoi këngën e tij të parë numër një në Mbretërinë e Bashkuar me " Vossi Bop " dhe paraqitja e tij kryesore në Festivalin Glastonbury 2019 u vlerësua gjerësisht; ai kishte veshur një jelek Union Jack të projektuar nga Banksy, në dritën e rritjes së krimit me thikë në Londër . Albumi i tij i dytë, Heavy Is the Head, u publikua më 13 dhjetor 2019. Më 22 shtator 2022, Stormzy publikoi këngën " Mel Made Me Do It " të shoqëruar nga një video muzikore 11-minutëshe me artistë, aktorë dhe figura sportive të njohura si Usain Bolt dhe José Mourinho.  

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael Ebenezer Kwadjo Omari Owuo Jr. lindi më 26 korrik 1993 në Croydon, Londër. Nëna e tij është ganeze,  babai i tij ishte një shofer taksie dhe ai është kushuriri i reperes Nadia Rose . Ai u rrit në South Norwood, Londër, me nënën, vëllain dhe dy motrat e tij. Stormzy nuk vinte nga një familje muzikantesh, megjithëse i pëlqente muzika. Ai mori pjesë në Stanley Tech South Norwood . Ai filloi të bente rep në moshën 11-vjeçare dhe do të përplasej me reperët më të vjetër në klubin e tij lokal të të rinjve.