Studio Ghibli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Studio Ghibli
— '
noform
noform
Industria Filma të animuar

Video lojra

Themeluar 15 qershor 1985
Selia Tokio, Japoni
Pronar Hayao Miyazaki
Drejtues Hayao Miyazaki

Faqja e Internetit http://www.ghibli.jp/


Studio Ghibli Inc. (Japonisht: 株式会社 ス タ ジ オ ジ ブ ブ リ, Hepburn: Kabushiki-gaisha Sutajio Jiburi) është një studio japoneze e filmave të animuar me seli në Koganei, Tokio. [1] Studio është e njohur më së miri për filmat e saj të animuar, dhe gjithashtu ka prodhuar disa filma të shkurtër, reklama televizive dhe një film televiziv. Ajo u themelua më 15 qershor 1985 nga regjisorët Hayao Miyazaki dhe Isao Takahata dhe producenti Toshio Suzuki, pas suksesit të filmit animuar të Topcraft, Nausicaä e fushes se eres (1984). Studio Ghibli ka bashkëpunuar gjithashtu me studiot e video lojërave në zhvillimin vizual të disa video lojërave. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar më 15 qershor 1985, studioja drejtohej nga regjisorët Hayao Miyazaki dhe Isao Takahata dhe producenti Toshio Suzuki. Para formimit të studios, Miyazaki dhe Takahata kishin pasur tashmë karriera të gjata në animacionin e filmit dhe televizionit japonez dhe kishin punuar së bashku në Aventurën e Madhe të Horus, Princi i Diellit në 1968 dhe Panda! Shko, Panda! filma në 1972 dhe 1973, dhe në 1978, Suzuki u bë redaktor në revistën manga Animage të Tokuma Shoten, ku filmi i parë që zgjodhi ishte Horus. Një vit pas thirrjes së tij telefonike me Takahata dhe takimit të tij të parë me Miyazaki, të dy për Horusin, ai bëri një telefonatë në lidhje me filmin e parë të Miyazaki të drejtuar ndonjëherë: Kalaja e Cagliostro.

Hayao Miyazaki

Studioja u themelua pas suksesit të filmit 1984 Nausicaä of the Valley of the Wind, shkruar dhe drejtuar nga Miyazaki për Topcraft dhe shpërndarë nga Toei Company. Origjinat e filmit qëndrojnë në dy vëllimet e para të një mange të serializuar të shkruar nga Miyazaki për botim në Animage si një mënyrë për të gjeneruar interes në një version anime. [3] Suzuki ishte pjesë e ekipit të produksionit në film dhe themeloi Studio Ghibli me Miyazaki, i cili gjithashtu ftoi Takahata të bashkohej me studion e re.


Studioja ka prodhuar kryesisht filma nga Miyazaki, me regjisorin e dytë më produktiv Takahata (më së shumti me Grave of Fireflies). Regjisorë të tjerë që kanë punuar me Studio Ghibli përfshijnë Yoshifumi Kondō, Hiroyuki Morita, Gorō Miyazaki dhe Hiromasa Yonebayashi. Kompozitori Joe Hisaishi ka siguruar kolonat zanore për shumicën e filmave të Studio Ghibli të Miyazaki. Në librin e tyre Anime Classics Zettai!, Brian Camp dhe Julie Davis shënuan Michiyo Yasuda si "një shtyllë kryesore të ekipit të jashtëzakonshëm të dizajnit dhe prodhimit të Studio Ghibli". [4] Në një kohë studioja ishte bazuar në Kichijōji, Musashino, Tokyo. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archive" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2016. Marrë më 15 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ "Ni no Kuni: Zemërimi i shtrigës së bardhë" (në anglisht).
  3. ^ The Birth of Studio Ghibli, Nausicaä of the Valley of the Wind DVD, Walt Disney Home Entertainment, 2005
  4. ^ Camp, Brian (15 shtator 2007). Anime Classics Zettai (në anglisht). Berkeley California: Stone Bridge Press. fq. faqja: 292. ISBN 978-1-933330-22-8.
  5. ^ "The Animerica Interview: Takahata and Nosaka: Two Grave Voices in Animation." Animerica. Volume 2, No. 11. Page 11" (në anglisht).