Suezi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Suezi
Arabisht : السويس‎: „as-Suways
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia (2011) banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Faqja Zyrtare [

]


Suezi (arab. السويس‎: „as-Suways“[1]) është qytet bregdetar në verilindje të Egjiptit, i vendosur në bregdetin e Gjirit të Suezit përgjat Kanalit të Suezit[2], , i cili e ka marrë emrin sipas qytetit të Suezit. Qyteti i ka dy porte ( Ibrahim dhe Tawiq) dhe rrejtin e degëzuar të portiti e cila përfshinë hapsirën e gjerë të ndikimt të qytetit të Suezir. Hekurudha dhe autoudha e lidh qytetin me metropolin Kairon dhe Port Saidin , i cili ndodhet në hyrjen tjetëtr të Kanalit të Suezit. Përveq rëndësisë detare përshkak të Kanalit të Suezit, ka rëndësi edhe si stacion i besimtarëve islam të cilët udhtojnë në Mekë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Suez (TourEgypt.net)
  2. ^ Suez -Kanal i Suezit (enciklopedija Britannica)