Suga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Suga tek Billboard Music Awards
  • Min Yoon-gi (Korean: 민윤기; lindur më 9 Mars 1993), i njohur më mirë me emrin e tij të skenës SUGA dhe AGUST D', është një reper, kompozitor dhe producent nga Korea e Jugut. Menaxhuar nga Big Hit Entertainment, ai debutoi si një pjestarë i grupit pop Korean BTS në 2013.

2016, Suga publikoi për herë të parë diskun e tij solo, Agust D. Në 2018, ai e rihodhi në treg ku u pozicionua në vendin e #3Billboard's World Albums Chart. Në 2020, Suga publikoi diskun e tij të dytë solo, D-2, ku u pozicionua në: #11 në BILLBOARD 200; #7 në Britani; #2 në Australi. SHOQATA E TE DREJTAVE MUZIKORE KOREANE (KMCA) i atribuon mbi 100 këngë Suga-s si kompozitor dhe producent, duke përfshirë këtu dhe këngën "Wine" nga Suran e cila arriti vendin e #2 në Gaon Music Chart dhe fitoi çmimin si kënga më e mirë Soul/R&B 2017 në Melon Music Awards.