Jump to content

Suhoi Su-27

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luftëtar me shumë funksione Sukhoi Su-27SKM në shfaqjen ajrore MAKS-2005.

Sukhoi Su-27 (rusisht: Сухой Су-27; emri raportues i NATO-s: Flanker) është një avion luftarak supermanovrueshëm me dy motorë me origjinë sovjetike i projektuar nga Sukhoi. Ai ishte menduar si një konkurrent i drejtpërdrejtë për avionët luftarakë të mëdhenj të gjeneratës së katërt të SHBA-së si Grumman F-14 Tomcat dhe McDonnell Douglas F-15 Eagle, me rreze 3,530 kilometra (1,910 nmi), mjete të rënda avionësh, avionikë të sofistikuar dhe të lartë. manovrueshmëria. Su-27 ishte projektuar për misione të epërsisë ajrore, dhe variantet e mëvonshme janë në gjendje të kryejnë pothuajse të gjitha operacionet e luftës ajrore. Është projektuar me Mikoyan MiG-29 si plotësues.

Su-27 hyri në shërbim me Forcat Ajrore Sovjetike në 1985. Roli kryesor ishte mbrojtja ajrore me rreze të gjatë kundër bombarduesve amerikanë SAC Rockwell B-1B Lancer dhe Boeing B-52G dhe H Stratofortress, duke mbrojtur bregdetin sovjetik nga transportuesit e avionëve dhe duke fluturuar gjatë përcjellje luftarake me rreze për bombarduesit e rëndë sovjetikë si Tupolev Tu-95, Tupolev Tu-22M dhe Tupolev Tu-160.

Su-27 u zhvillua në një familje avionësh; këto përfshijnë Su-30, një luftëtar me dy ulëse, me role të dyfishta për misionet e ndalimit të thellë për çdo mot, ajër-ajër dhe ajër-tokë, dhe Su-33, një interceptor mbrojtës i flotës detare për përdorim nga aeroplanmbajtëse. Versionet e mëtejshme përfshijnë variantin sulmues/luftëtar-bombardues Su-34 krah për krah me dy vende, dhe Su-35 epërsi ajrore të përmirësuar dhe luftëtar me shumë role. Shenyang J-11 është një version kinez i ndërtuar me licencë të Su-27.