Sulejman Kadiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sulejman Kadiu (lindi në vitin 1883-vdiq në vitin 1958) ishte hoxhë Shqiptarë. Ishte mësimdhënës i historis islame në Medresen e Tiranës. Në vitin 1940 u zgjodh qe te jep vajz në Elbasan dhe Lezhë, ku ishte derguar nga komuniteti Mysliman. Predikimet e tij jan perqendrua kunder propagandave qe inkurajojne vellavrasjen duke demtuar kombin. Vdiq në vitin 1958 (Allahu e paste meshiruar).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]