Sulmi në Stamboll (7 qershor 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Më 7 qershor 2016, rreth 08:40 orës (UTC+3),[1] një shpëthim ka ndodhur në Stamboll, Turqi, duke vrarë 12 njerëz dhe plagosur 51 të tjerët.[2][3] Në shënjestër të sulmit ishte një autobus që mbarte policë, ndërsa kalonte nëpër qarkun Vezneciler[4][5] në afërsi të Xhamisë së Shehzades dhe stacionit të metros Vezniciler.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "İstanbul Vezneciler'de polise bombalı araçla saldırı" (në turqisht). NTV. Marrë më 7 qershor 2016.
  2. ^ "HDP pays respect to PKK suicide bomber who killed 12 people in Istanbul". Daily Sabah. Marrë më 25 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "İstanbul Vezneciler'de polis aracına bombalı saldırı, 7'si polis, 11 kişi hayatını kaybetti" (në turqisht). T24. Marrë më 7 qershor 2016.
  4. ^ "Istanbul: 'Deadly blast' hits police bus in Vezneciler". Marrë më 6 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Guzel, Mehmet (7 qershor 2016). "Turkish official says bomb in Istanbul kills 11". Nr. 7 June 2016. Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 8 qershor 2016. Marrë më 6 qershor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)