Sulmi në Stamboll (dhjetor 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Në mbrëmjen e 10 dhjetorit 2016, dy shpërthime u shkaktuan nga një makinë e pajisur me lëndë eksplozive dhe nga një kamikazë në bashkinë Beshiktash të Stambollit,[1] ku u vranë 38 njerëz[1][2] dhe 166 të tjerë u plagosën.[3] 30-të prej viktimave janë policë, 7 civilë dhe një mbetet i paidentifikuar.[4] 19 të plagosur janë në gjendje kritike.[4]

Referencat[redakto | përpunoni burim]