Sulmi në Stamboll (dhjetor 2016)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në mbrëmjen e 10 dhjetorit 2016, dy shpërthime u shkaktuan nga një makinë e pajisur me lëndë eksplozive dhe nga një kamikazë në bashkinë Beshiktash të Stambollit,[1] ku u vranë 38 njerëz[1][2] dhe 166 të tjerë u plagosën.[3] 30-të prej viktimave janë policë, 7 civilë dhe një mbetet i paidentifikuar.[4] 19 të plagosur janë në gjendje kritike.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "İstanbul'da Vodafone Arena'da şiddetli 2 patlama: Yaralılar var". Cumhuriyet. Marrë më 10 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Vodafone Arena önünde patlamalar". Al Jazeera. Marrë më 10 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Son Dakika... İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında bombalı saldırı". NTV. Marrë më 10 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Son dakika haberi... İstanbul'da iki alçak saldırı! Çok sayıda şehit ve yaralı var". Hürriyet. Marrë më 11 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)