Sumqayit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sumqayit (kthjellim)
Sumqayit
Sumqayıt
—  Rajon (Qark)  
Administrimi
Shteti Azerbajxhani Azerbajxhani
Nënndarja 1 Absheron
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 80 km2
Popullsia 314.800 banorë Përllogaritje e vitit 2011
Dendësia 3.935 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1

Sumqayit (Gjuha azere: Sumqayıt) është një qytet pjesë e rajonit ekonomik Absheron në Azerbajxhan. Sipas regjistrimeve të vitit 2011 përllogaritet se qyteti ka një popullsi prej 314800 banorësh. Sipërfaqja e qytetit është 80 km².[1] Sumqayit gëzon të njëjtin status me rajonet e Azerbajxhanit.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Ndarja administrative e Azerbajxhanit