Sutreja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një njeri duke u falur me sutrah

Sutrah (Arabisht: سترة‎‎) është një objekt i cili përdoret si pengesë nga ai i cili është duke u falur.[1][2][3][4] Ai i cili falet me sutre, duhet që distanca me tij dhe sutres të jetë sa një krahë.[5] Sipas Hanefive, namazi i atij nuk i prishet nëse falet pas sutre.[6] Sipas Bin Bazit, nëse dikush falet pa sutre, namazi i tij i pranohet përderisa gomari, qeni i zi apo një grua nuk kalojnë para atij i cili falet.[7]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bukhari, Book 2, Volume 15, Hadith 89, 90: The Two Festivals (Eids)
  2. ^ Bukhari, Book 1, Volume 8, Hadith 373, 422: Prayers
  3. ^ Bukhari, Book 1, Volume 4, Hadith 187: Ablutions
  4. ^ Sahih Muslim, Book 4, Hadith 1011: The Book of Prayers
  5. ^ "Height and width of the sutrah". islamqa.info. Marrë më 2011-07-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Al Mabsut Vol. 1, page 191
  7. ^ Majmoo’ Fataawa Ibn Baaz (24/21, 22)