Svetllana Vellmar-Jankoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Svetlana Velmar-Janković (29 Qershor 1933 – 9 Prrill 2014) ishte një noveliste serbe, shkrimtare dhe kroniste e Beogradit.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur dhe është edukuar ne Beograd, në Mbretërinë e Jugosllavisë ku ajo vazhdoi të jetonte me mamanë dhe motrën e saj pasi i ati Vladimir Velmar-Janković shkoi në mërgim në Spanjë në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Në vitin e saj të dytë në universitet, ajo u bë gazetare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Новости онлине. "Преминула Светлана Велмар Јанковић | Друштво". Novosti.rs. Marrë më 2014-04-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)