Jump to content

Tërmeti në Kili (2010)

Coordinates: 35°50′46″S 72°43′08″W / 35.846°S 72.719°W / -35.846; -72.719
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tërmeti në Kili
Epiqendra e Tërmetit të Kilit
Data 03:34:14, 27 shkurt 2010 (UTC-3) (2010-02-27T03:34:14UTC-3)
Madhësia 8.8 Mw
Thellësia 35 kilometres (22 mi)
Vendndodhja e epiqendrës 35°50′46″S 72°43′08″W / 35.846°S 72.719°W / -35.846; -72.719
Shteti apo rajoni i prekur Kili, Regjioni Muale, Rgegjioni Biobío
Intensiteti Max. MM VIII
Të mbytur 279


Tërmeti në Kili, ishte një nga shumë tërmetet që ndodhën aty, pavarësisht se në Kili ndodhin shpesh tërmete këtë vit apo këtë herë ka qenë i dyti më i rrezikshëm me 8.8 mangidudë me pak dallim nga 1986 me 9.0. Tërmeti ndodhi më 27 Shkurt, 2010 në një qytet në regjionin Muale në Kili. Tërmeti ishte i madh dhe duke marrë parasysh që Kili është shtet i ngushtë dhe tërmeti ndodhi nga Oqeani Pacifik kjo bëri që tërmeti të prek edhe Argjentinën, por ajo pjesë ishte jo shumë e banuar dhe nuk u gjetën të vekur, gjithashtu në Kili pasi njerëzit ishin mësuar me tërmete sipas tyre, të dëmtuar ishin rreth 300, ndërsa të vrarë 279. Tërmeti ndodhi për kohë të shkurt.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]