T-55

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
T-54/55
T-54-.jpg
T-54 në Izrael
Tipi Tank
Vendi i origjinës Bashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1946–sot
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Morozov (T-54),
OKB-520 (T-54A dhe të mëvonshëm)
Dizenjuar 1945
Prodhuesi KhPZ, UVZ (BRSS),
Bumar-Łabędy (Poloni),
ZTS Martin (Çeki)
Prodhuar 1946–81 (BRSS)
1956–79 (Pol)
1957–83 (Çeki)
Numri ndërtuar 86,000–100,000 afërsisht
Specifikimet (T-55)
Pesha 36 ton
Gjatësia 6.45 m
Gjërësia 3.37 m
Lartësia 2.40 m
Ekuipazhi 4

Blindi 203 mm në kullë, 99 mm në trup
Armatimi
kryesor
Top tanku D-10 100 mm
Armatim
dytësor
mitroloz koaksial 7.62 mm SGMT, (12.7 mm DShK)
Motorri Modeli V-55 12-cilindra 38.88 litra me naftë (diesel)
581 kf (433 kW)
Fuqi/peshë 14.6 kf/ton
Suspensioni me balestra
Lartësia nga toka 0.425 m
Kapaciteti i karburantit 961 litra
Rrezja
operacionale
501 km, 600 km me depozita shtesë
Shpejtësia 55 km/h


Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: T-55 tanks – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale