TNT (Muzikë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

TNT është një grup artistësh i njohur. Grupi “TNT” ekziston në treg që nga viti 1974 dhe posedon shume hite të cilat mbesin gjithmonë në kujtesën e publikut. Për gjithë këto duhet falënderuar Nexhat Macula dhe të veçantë tjetër e bën realizimi i këngëve me videoklipe çdo 3-4 muaj. Në Qershor 1984, Urim Koshi & Grupi TNT marrin pjesë në Akordet E Kosoves 1984 me këngën "Vetem Une E Ti". Në vitin 1985, Tnt publikojnë albumin "Dasma". Në Dhjetor 2005, TNT marrin pjesë në Zhurma Show 2005 me këngën "Luje Belin Luje". Më datë 8 Nëntor 2009, TNT publikojnë videoklipin "Po Më Thua". Në Dhjetor 2009, TNT marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Ja Fali Zemrën". Në vitin 2011, Tnt publikojnë albumin "Mos Mendo". Grupi "TNT" pas ndryshimeve që pati viteve në formacion, editon albumin "Mos mendo". Albumi është një grumbullim me këngët e lansuara gjatë kohës së fundit si dhe me përzgjedhjen e disa hiteve që janë kënduar nëpër vite. Në album, zëvendësuesi i Fekri Shalës është solisti Gentian Gojani. Albumi përmban gjithsejtë 10 këngë, 4 këngët më të reja janë prej që kam ardhur unë në këtë grup si: "Ja fali zemrën", "Po më thua", "Moj shqiptare" dhe "Mos mendo" ndërsa 6 –shtë të tjerat janë hitet e mëhershme të grupit por të kënduara tash më zërin tim si: "O Atdhe", "200 ditë", "S'ka me shqipen tonë", "Kujtimet", "Biondina" dhe "Buzëqershi".

[1]

  1. ^ "Biografia". Teksteshqip. |first1= i mungon |last1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)