Tacoma (Washington)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Takoma
Anglisht : Tacoma
Qytet
noform
Vendndodhja
Takoma is located in SHBA
Takoma
Takoma

Koordinatat: 47°14′29″V 122°27′34″P / 47.24139°V 122.45944°P / 47.24139; -122.45944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Rrethi Pierce
Kryetari i Bashkisë Marilyn Strickland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 161,46 km2
Lartësia 74 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 198,397 banorë
Dendësia 1.540,7 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 253
Koordinatat 47° 14′ 29″ Veri

122° 27′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityoftacoma.org

Tacoma është një qytet port dhe qendra e qarkut Pirs, Washington, Shtetet e Bashkuara. Qyteti ndodhet 51 km në jugperëndim të Seattle, 50 km në verilindje të kryeqytetit të shtetit, Olimpia, dhe 93 km në veriperëndim të Park Kombëtar të Malit Rainier. Popullsia ishte 198.397 banorë, sipas regjistrimit të vitit 2010. Tacoma është qyteti i tretë më i madh në shtetin Uashington.