Jump to content

Taipei 101

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taipei 101 gjatës natës

Taipei 101 (Kinezisht: 台北101 / 臺北101) është ndërtesa më e gjatë në botë. Ndërtesa ndodhet në Taipei, Tajvan dhe ka 101 kate. Sidoqoftë në vitin 2010, Burj Khalifa u bë ndërtesa më e gjatë në botë duke i'a kaluar Taipei 101. Shpejtësia e ashensorëve është 60.4 km/h.