Jump to content

Takeda Shingen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Takeda Shingen.

Takeda Shingen (武田 信玄, 1 dhjetor 1521 - 13 maj 1573) ishte Daimyo i Provincës Kai gjatë periudhës Sengoku të Japonisë. I njohur si "Tigri i Kai", ai ishte një nga daimyo më të fuqishëm me prestigj të jashtëzakonshëm ushtarak në fazën e fundit të periudhës Sengoku. Shingen ishte një komandant lufte me aftësi të mëdha dhe udhëheqje ushtarake.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]