Tarifa doganore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tarifa, (e quajtur edhe tarifa doganore apo detyrim doganor), është një taksë që vendoset mbi të mirat kur këto kalojnë ndërmjet kufijëve shtetërore. Zakonisht tarifa/taksa vendoset nga qeveria e vendit që është duke importuar.[1]

Shikoni edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tariff", Encyclopædia Britannica Online. 2011

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]