Tasikmalaya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tasikmalaya
Qytet
noform
Vendodhja e Tasikmalajës në provincën Java Perëndimore
Vendndodhja
Tasikmalaya is located in Indonezia
Tasikmalaya
Tasikmalaya

Koordinatat: 7°20′J 108°12′L / 7.333°J 108.200°L / -7.333; 108.200

Administrimi
Shteti Flamuri Indonezia
Provinca Java Perëndimore
Kryetari i Bashkisë Budi Budiman
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 184.38 km2
Popullsia 808.506 banorë
Dendësia 4,384 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WIB (UTC+7)
Prefiksi (+62) 265
Targa Z
Faqja Zyrtare www.taskimalayakota.go.id

Tasikmalaya është qytet në provincën Java Perëndimore, Indonezi. Ndodhet rreth 120 kilometra në jug të Bandung. Sipas regjistrimit të popullësisë në vitin 2015, qyteti ka pasur 808,506 banorë.