Tatulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tatulla
Tatulla
Tatulla
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Solanales
Familja: Solanaceae
Grupi: 'Datura
Datura stramonium

Tatulla ( lat. Datura stramonium L.) e njohur edhe me emrin qarkullues si : - rreshull, eshak, plangjesë,. lule buelli është lule e familjes Solanaceae. Emri i referohet formes se gjethes si dhe toksictetit te cilat ato shkaktojne.

D stramonium

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tatulla në projektin Commons të Wikipedia

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Solanaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale