Teardrop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Teardrop"
Skeda:Massive Attack - Teardrop.jpg
Këngë nga {{{Artisti}}}
LabelVirgin
ProducerMassive Attack and Neil Davidge
Music video
"Teardrop"YouTube

"Teardrop" është një këngë nga Massive Attack, e cili u lançua si single më 27 prill 1998. Ajo është single i tyre i dyte në albumin e tyre të tretë, novice. Kënga u bë një tjetër hit në Mbretërinë e Bashkuar për grupin, ku kulmin në numrin 10 mbi në Mbretërinë e Bashkuar Singles Chart. Kënga përmban vokal nga Elizabeth Fraser e Cocteau Twins.

Kënga është e njohur edhe për përdorimin e saj në programet e shumta televizive dhe filma, sidomos si melodi e seri televizive mjekësore House. Pjesët instrumentale e këngës në fillim dhe në fund, duke shfaqur një bas daulle mundi të kujton një cikël rrahje zemre, janë përdorur në temën e hapjes.