Tefsir el-Kebir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tefsir el-Kebir (Tafsir al-Kabir, "Komentimi i Madh"), ndryshe i njohur si Mafatih al-Ghayb ("Çelësa te i panjohuri") është libër i cili është shkruar nga teologu dhe filozofi persian Fahredin er-Razi. Në këtë libër ka shpjegim dhe komentim në Kur'an dhe është me dhjetë vëllime.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ John Cooper (1998), "al-Razi, Fakhr al-Din (1149-1209)", Routledge Encyclopedia of Philosophy, Routledge, marrë më 2010-03-07 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)