Tempulli i Ri Vishwanath

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tempulli i Ri Vishwanath
श्री विश्वनाथ मंदिर
New Vishwanath Temple at BHU 2007.jpg
Tempulli i Ri Vishwanatha
Emra alternativ Mandiri i Ri Vishvanatha, Tempulli i Ri Birla
Informacion i përgjithshëm
Tipi tempull hindu
Vendndodhja Benares Hindu University, Varanasi
Qyteti Varanasi
Shteti India
Koordinatat 25°15′58″V 82°59′16″L / 25.266034°V 82.987847°L / 25.266034; 82.987847Koordinatat: 25°15′58″V 82°59′16″L / 25.266034°V 82.987847°L / 25.266034; 82.987847
Lartësia 86.493
Ndërtimi filloi 1931
Përfundimi 1966
Pronar Familja Birla
Lartësia 86.493
Projektimi dhe ndërtimi
Arkitekt Madan Mohan Malaviya
Main contractor Birla Group of Industries

Tempulli i Ri Vishwanatha (në gjuhën hindi: श्री विश्वनाथ मंदिर), Mandiri i Ri Vishwanatha ose dhe Mandiri i Ri Birla është një nga tempujt më të famshëm dhe tërheqjet më të mëdha turistike në qytetin e shenjtë të Varanasit. I themeluar nga Raja Birla i Familjes Birla, një nga familjet më të mëdha industrialiste në Indi, u ndërtua si një kopje e Tempullit të vjetër Kashi Vishvanatha. Tempulli është projektuar nga Madan Mohan Malaviya (themeluesi i Banaras Hindu University – BHU), si pjesë e kampusit të BHU-së dhe përfaqëson ripërtëritjen kombëtare të Indisë. Tempulli është i hapur për të gjitha kastat dhe besimet. Në kampusin e tij ndodhen nëntë tempuj, ku përfshihen Vishwanathji (Shiva lingami), Natarajji, Mata Parvatiji, Ganesji, Mata Saraswatiji, Panchmukhi Mahadevi, Hanumanji dhe Nandiji. Tempulli gjendet në kampusin e Benaras Hindu University dhe i është kushtuar adhurimit të perëndisë hindu Shiva dhe në të ndodhen idhujt e Shivës dhe Lakshmi Narayanjit. Mandiri i Ri Shri Vishwanatha ka kullën tempullore (shikhara) më të lartë në botë.[1][2][3][4][5][6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tempulli i Ri Vishwanath në BHU

Tempulli i vjetër Kashi Vishwanath u shkatërrua dhe u rindërtua mjaft herë; në vitin 1194 nga Qutb-ud-din Aibak-u, midis viteve 1447-1458 nga Hussain Shah Sharqi dhe në fund në vitin 1669 nga perandori mogul Aurangzeb. Në vitet 1930, Madan Mohan Malaviya planifikoi të kopjonte Tempullin Shri Kashi Vishvanath në kampusin e Benaras Hindu University. Familja Birla ndërmori ndërtimin dhe themelimin u nis në mars të vitit 1931. Tempulli u përfundua në vitin 1966.[1][2][3][4][5][6] Ndërtimi i Tempullit të Ri Shri Vishwanath kërkoi tridhjetë e pesë vjet për tu përfunduar (1931-1966). Tempulli është një nga më të lartit në Indi dhe kulla e tij (Shikhara) është më e larta në botë, madje edhe më e lartë se Qutub Minar në New Delhi. Lartësia e përgjithshme e tempullit është 77 metra. Projekti i tempullit u frymëzua nga Tempulli Kashi Vishvanatha dhe është bërë kryesisht prej mermeri.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tempulli i Ri Shri Vishwanath, megjithëse është një tempull kushtuar Shivës, përbëhet nga nëntë tempuj brenda kompleksit dhe është i hapur për të gjitha kastat, fetë dhe besimet. Tempulli i Shivës është një katin përdhes ndërsa tempujt e Lakshmi Narayanit dhe Durgës janë në katin e parë. Tempujt e tjerë brenda Tempullit të Ri Shri Vishwanath janë ata të Natarajas, Mata Parvatit, Ganeshës, Panchmukhi Mahadevit, Hanumanit, Saraswatit dhe Nandit. Muret e brendshme prej mermeri të tempullit janë të mbushur me ilustrime dhe tekste të Bhagavad Gitas dhe shkrimeve të shenjta hindu.[1][2][3][4][5][6] Mandiri Shri Vishwanatha gjendet 1.7 kilometra në jug-perëndim të hyrjes kryesore të kampusit të Benaras Hindu University. Është 3.3 kilometra në jug-perëndim të Mandirit të Durgës, 7 kilometra në jug-perëndim të Tempullit Shri Kashi Vishwanath dhe 9 kilometra në jug të Stacionit Hekurudhor të Varanasit. Tempulli është shumë i ngarkuar përditë por në disa raste të veçanta ai bëhet tejet i mbushur nga besimtarë nga India ashtu si dhe nga vende të tjera. Tempulli hapet të gjitha ditët e javës nga ora 4 e mëngjesit deri në orën 12 të mesditës si dhe nga ora 1 pasdite deri në orën 9 të darkës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Brief description". Benaras Hindu University website. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c "The temples". Benaras Hindu University website. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c "Vishwanath Temple". Wikinapia. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c "New Vishwanath Temple". Varanasi city website. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c "Birla Temple". varanasi.org.in. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c "History". Eastern Uttar Pradesh Tourism website. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)