Teodor Muzaka I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Teodor I Muzaka)
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Teodor Muzaka (kthjellim).

Teodor Muzaka I (italisht: Teodor Musachi në burime italisht) ishte një despot shqiptar që sundoi Principatën e Muzakajve 1372-1389 dhe luftoi në Betejën e Kosovës në 1389 kundër Perandorisë Osmane. Ai u vra gjatë betejës. Ai edhe ashtu kishte marrë pjesë në Kuvendin e Lezhës më 3 mars 1444. [1].

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1515 | John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty" (në anglisht). Albanianhistory.net. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2010. Marrë më 2010-10-11.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]