Jump to content

Terezja e Avilës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Terezja e Avilës në një portret të Pjetër Rubensit.

Shën Terezja e Avilës (e njohur në jetën fetare si Terezja e Jezusit, pagëzuar si Teresa de Cepeda y Ahumada) (28 mars 1515 - 4 tetor 1582) është një figurë madhore e Riformimit katolik si edhe një mistike e njohur spanjolle, shkrimtare dhe riformuese e jetës manastirore.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terezja lindi në Avila, Kastila dhe vdiq në Alba de Tormes (krahinë e Salamankas). Dita e saj e festës është 15 tetori. Ajo njihet si doktore e kishës nga kisha katolike . Ajo është një prej tre femrave me titullin doktor i kishës me : Shën Katrinen e Sienës dhe Sh. Terezen e Lisjës.