Terminator 2: Judgment Day

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Terminator 2: Judgment Day
Regjia ngaJames Cameron
Shkruar ngaWilliam Wisher, Jr.
James Cameron
ProdhuesiJames Cameron
LuajnëArnold Schwarzenegger
Linda Hamilton
Robert Patrick
Edward Furlong
KinematografiaAdam Greenberg
MontazhiConrad Buff
Richard A. Harris
Mark Goldblatt
MuzikaBrad Fiedel
Shpërndarë ngaTriStar Pictures
Data e publikimit
3 korrik 1991
Kohëzgjatja
136 minuta
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht

Terminator 2: Judgment Day, zakonisht shkurtuar T2, është një veprim 1991 science fiction film drejtuar, bashkë-shkruar, dhe ko-prodhuar nga James Cameron dhe starring Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward furlong, dhe Robert Patrick. Një vazhdim të 1984-së Terminator, ajo ndjek personazhet e Sarah Connor (Hamilton, reprising rolin e saj nga filmi origjinal) dhe djalin e saj John (furlong) si ata janë ndjekur nga një, Terminator të ri më të avancuar, T-1000 (Patrick ). Schwarzenegger reprises rolin e tij si Terminator, por ndërsa karakteri është antagonist i filmit të parë, në Terminator 2 ai është një protagonist, duke mbrojtur Gjoni dhe Sarah nga T-1000 dhe ndihmuar ato në përpjekjet e tyre për të parandaluar Ditën e Gjykimit, një të ardhme të ngjarje në të cilën makina do të fillojnë të shfarosin njerëzimit. Terminator 2 ishte një zyrë të rëndësishme kuti dhe sukses kritik. Ajo kishte një ndikim në kulturën popullore, dhe është konsideruar jashtëzakonisht me ndikim në zhanret e veprimit dhe science fiction. [3] efekteve vizuale filmit përfshirë përparime shumë në imazhet kompjuterike-generated, duke shënuar përdorimin e parë të lëvizje natyrore të njeriut për një kompjuter-karakter të gjeneruara dhe të parë karakter pjesërisht kompjuterin-generated kryesore. [4] Është marrë accolades shumë, duke përfshirë katër çmime Oskar për kozmetikë, të shëndoshë përzierjen, redaktimi të shëndoshë, dhe efektet vizuale.

Ngjara Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1995, njëmbëdhjetë vjet pas ngjarjeve të Terminator, John Connor (Edward furlong) është dhjetë vjeç dhe që jetojnë në Los Angeles me prindërit strehues. Nëna e tij Sarah Connor (Linda Hamilton) ishte përgatitur atë gjatë gjithë fëmijërisë së tij për rolin e tij të ardhshëm si udhëheqës i rezistencës njerëzore kundër Skynet, por ajo u arrestua pasi u përpjekur për bombardimin e një fabrikë kompjuter dhe i vunë në një spital për të çmendur penalisht nën mbikëqyrjen e Dr Silberman (Earl Boen). Skynet dërgon një Terminator të ri, një T-1000 (Robert Patrick), prapa në kohë të 1995 për të vrarë John. Një prototip më të avancuar se Terminator që u është dërguar pas Sarah, T-1000 është e përbërë nga "polyalloy një imitues", një metal të lëngët që e lejon atë të marrë formën dhe pamjen e dikush apo diçka që prek. Edhe pse nuk mund të imitoj makina komplekse të tilla si armë apo bomba, ai mund t'i japin formë pjesë e tij në thika dhe armë stabbing dhe mund të imitoj zërin dhe pamjen e njerëzve. Ajo merr identitetin e një oficeri të policisë dhe shkon në ndjekje të Gjonit. Ndërkohë, të ardhmen e John Connor ka dërguar te një riprogramuar T-800 Terminator (Arnold Schwarzenegger), identike me atë që sulmoi Sara, për të mbrojtur veten e tij të rinj.

Terminator dhe T-1000 konvergojnë mbi John në një qendër tregtare, dhe të pasojë një ndjekje në të cilën John dhe shpëtojnë Terminator me motor. Terminator shpjegon se ai ka qenë i programuar për të mbrojtur dhe të binden John. Nga frika se T-1000 do të vrasin Sara, në mënyrë që të shkoj në atë, urdhëron John Terminator për të ndihmuar të lirë të saj. Ata të ballafaqohen Sarah në mes të përpjekje vet e saj të shpëtuar, dhe ajo është e tmerruar fillimisht nga Terminator, por e pranon ndihmen e tij, pasi ai ndihmon ata për të shpëtuar T-1000. Terminator informon Gjoni dhe Sarah për Skynet, inteligjencës artificiale që do të iniciojë një olokaust bërthamore në "Ditën e Gjykimit" dhe të shkojë për të krijuar makina që gjueti do mbeturinat e njerëzimit. Sarah mëson se njeriu më i drejtpërdrejt përgjegjës për krijimin e Skynet është Miles Dyson (Joe Morton), një inxhinier Sistemet Cyberdyne duke punuar në një mikroprocesor të ri revolucionar që do të formojnë bazën për Skynet.

Mbledhja e armëve nga një mik të vjetër, Sara ka në plan të largohej me John në Meksikë. Megjithatë, pas një makth të tmerrshme të një shpërthim bërthamor ajo zgjohet me zgjidhjen e forcuar dhe të vendos për të vrarë Miles Dyson. Ajo plagët e tij në shtëpinë e tij, por e gjen veten të paaftë për të vrarë atë para familjes së tij. Deducing planin e saj, John dhe Terminator arrijë dhe të informojë Miles nga pasojat e punës së tij. Ata mësojnë se shumë të hulumtimit të tij ka qenë engineered kundërt nga CPU dhe krahu i Terminator mëparshme dërguar pas Sarah. Bindur atë se këto objekte dhe planet e tij duhet të shkatërrohen, ata të thyer në ndërtimin e Cyberdyne dhe rifitoj CPU dhe krahun. Të policisë arrijnë dhe Miles është plagosur për vdekje, por qëndron prapa për të shkaktuar shpërthyes që do të shkatërrojë studimin e tij. T-1000 ndjek Gjoni, Sara, dhe Terminator, kapjen e deri në ato në një fabrikë të çelikut. Në një betejë climactic, Terminator zjarret një granatë në T-1000 dhe ajo bie në një vat e çelikut të shkrirë, ku ajo është e shkatërruar. John hedh pjesët e Terminator parë në çelikut si. Terminator pastaj sakrifica vetë, duke i kërkuar Sarah për të ulur atë në të çelikut në mënyrë që teknologjia e tij nuk mund të përdoret për të krijuar Skynet. Sarah shikon në të ardhmen me shpresë, duke besuar se nëse një Terminator mund të mësojnë vlerën e jetës njerëzore, atëherë ndoshta njerëzimi nuk është i dënuar të vetë-shkatërrimit. [edit]

Kasta e Aktoreve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Presonazhi
Arnold Schwarzenegger T-100
Linda Hamilton Sarah Connor
Edward Furlong John Connor
Robert Patrick T-1000
Eral Bouen Dr. Peter Silberman