Termoelementi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Termoelement i lidhur me një multimeter që shfaq temperaturën e dhomës në °C

Një termoelementi është një pajisje elektronike e përbërë nga dy përçuesve të ndryshme që formojnë kryqëzimet elektrike në temperatura të ndryshme. Një termoelement prodhon një tension varësisht nga temperatura si rezultat i si rezultat i efektit termoelektrik, dhe ky tension mund të interpretohet për të matur temperaturën. Termoelement janë të përdorur gjerësisht nga senzorët e temperaturës.[1]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Thermocouple temperature sensors". Temperatures.com. Arkivuar nga origjinali më 16 shkurt 2008. Marrë më 2007-11-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)