The Carpenters

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Carpenters
LabeliA&M Records

The Carpenters është një grup pop rock / pop amerikan, i formuar më 1968.[1] Ata kanë arritur të bëhen një prej grupeve më të suksesshme muzikore komercialisht të dekadave të fundit, me më shumë se 100 milionë albume të shitura në mbarë botën. Anëtarët e ata ishin Karen Carpenter (1950-1983) dhe Richard Carpenter (1946).

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Offering/Ticket to Ride (1969)
 • Close to You (1970)
 • Carpenters (1971)
 • A Song for You (1972)
 • Now & Then (1973)
 • Horizon (1975)
 • A Kind of Hush (1976)
 • Passage (1977)
 • Christmas Portrait (1978)
 • Made in America (1981)
 • Voice of the Heart (1983)
 • An Old-Fashioned Christmas (1984)
 • Lovelines (1989)
 • As Time Goes By (2004)

Referencie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Schmidt 2010, f. 49.