The Carpenters

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Carpenters
Carpenters - Nixon - Office.png
The Carpenters (1972)
Informacione
PrejardhjaFlag of the United States.svg Downey, Kaliforni, SHBA
ZhanriPop
Soft rock
LabelA&M Records
Vite aktiv1961 - 1968
Ish-anëtarët
Karen Carpenter
Richard Carpenter
Webfaqja
carpentersofficial.com
richardandkarencarpenter.com


The Carpenters është një grup pop rock / pop amerikan, i formuar më 1968.[1] Ata kanë arritur të bëhen një prej grupeve më të suksesshme muzikore komercialisht të dekadave të fundit, me më shumë se 100 milionë albume të shitura në mbarë botën. Anëtarët e ata ishin Karen Carpenter (1950-1983) dhe Richard Carpenter (1946).

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Offering/Ticket to Ride (1969)
 • Close to You (1970)
 • Carpenters (1971)
 • A Song for You (1972)
 • Now & Then (1973)
 • Horizon (1975)
 • A Kind of Hush (1976)
 • Passage (1977)
 • Christmas Portrait (1978)
 • Made in America (1981)
 • Voice of the Heart (1983)
 • An Old-Fashioned Christmas (1984)
 • Lovelines (1989)
 • As Time Goes By (2004)

Referencie[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Schmidt 2010, f. 49. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFSchmidt2010 (Ndihmë!)

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.