The Foreigner (2017 Film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Foreigner
Regjia ngaMartin Campbell
Shkruar ngaAngela Catanzaro
ProdhuesiJackie Chan, Wayne Marc Godfrey, Arthur Sarkissian, Qi Jian Hong, Claire Kupchak, John Zeng, Scott Lumpkin, Jamie Marshall, Cathy Schulman
LuajnëJackie Chan, Pierce Brosnan
MuzikaCliff Martinez
Shpërndarë ngaSTXFilms
Data e publikimit
24 Shtator 2017 (Beijing), 30 Shtator 2017 (Kina), 13 October 2017 (USA)
Kohëzgjatja
114 minuta [1]
ShtetiMbretëria e Bashkuar, Kinë
GjuhaAngleze

The Foreigner (sq. I huaji) është një film aksion/triller drejtuar nga Martin Campbell dhe shkruar nga David Marconi, bazuar në romanin e vitit 1992 The Chinaman nga Stephen Leather . Në këtë film, bashkproducim Anglo-Kinez luajnë shumë yje si : Jackie Chan, Pierce Brosnan, Michael McElhatton, Liu Tao, Charlie Murphy, Orla Brady and Katie Leung, ku ngjarja vendoset mbi nje biznesmen i cili kekron hakmarrje per vdekjen e te bijes.[2]

The Foreigner u lancua për herë të parë në Kinë më 30 shtator 2017, pastaj në Shtetet e Bashkuara më 13 tetor 2017 dhe në Mbretërinë e Bashkuar në dhjetor 2017 në Netflix. Ai grumbulloi 145 milionë dollarë në mbarë botën dhe mori komente mjaft negative dhe shumë kritika, edhe pse kritikët vlerësuan kundër shfaqjeve të llojit të Chan dhe Brosnan.[3]

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngoc Minh Quan, një kuzhinier kinez, i cili drejton një restorant kinez në Londër. Kur vajza e tij adoleshente Fan është vrarë në një dyqan buke, nga shpërthimi i një bombe, Quan i shqetësuar kërkon hakmarrje. Bombardimi realizohet nga një grup që e quan veten "Authentic UDI" në versionin e filmit të lëshuar në Evropë dhe "Authentic IRA" në versionin e lëshuar në disa vende të tjera. Ai fillimisht përpiqet të i japë ryshfet nga oficeri Skocez Yard Richard Bromley për emrat e bombarduesve, por Bromley refuzon të pranojë ryshfetin ose të zbulojë ndonjë informacion. Quan tjetër përqendrohet tek zëvendësministri i Irlandës së Veriut, Ministri i Parë Liam Hennessy, i cili flet publikisht për statusin e tij si ish UDI (lexuar: IRA), ndërsa dënon bombardimet. Keyi Lam, kolegu dhe shoku personal i Quanit, përpiqet ta ngushëllojë dhe ta bindë që të vazhdojë, por ai nuk pranon të lëkundet dhe përfundimisht del që Belfast të takohet me Hennessy. Hennessy pretendon të mos ketë njohuri për bombardimet apo autorët e tij, por Quan nuk i beson atij. Pyetjet e tij përshkallëzohen derisa të bëhet i fiksuar në Hennessy-n, duke vendosur një bombë në shtëpi në zyrën e tij dhe duke kërcënuar më shumë nëse ai nuk merr emrat e bombarduesve.

E vërteta është se Hennessy, duke urdhëruar që bombat të vinin me paralajmërime si pjesë e një dështimi politik për të solidifikuar fraksionet radikale, nuk e dinë se cilët janë bombarduesit, pasi ata janë anëtarë mashtrues të UDI-së. Ai është në fakt i indinjuar se nuk u është dhënë asnjë paralajmërim dhe civilët u vranë. Hennessy përpiqet të identifikojë bombarduesit duke ndryshuar fjalët e kodit që përdorin pas bombardimeve të kryera, por anëtarët mashtrues kapin dhe e kapin me "pelë për dorë" atë. Ndërkohë, ai dërgon mercenarë të shumtë dhe zbatues personalë pas Quanit, i cili arrin të shpëtojë ose t'i mposhtë të gjithë. Ai gjithashtu vëren takimin Hennessy me zonjën e tij, Maggie, dhe merr një pamje të tyre duke puthur. Quan pastaj sjell luftën ndaj Hennessy, duke u fshehur në pyll jashtë shtëpisë së tij në Belfast dhe duke e sulmuar atë me bomba më shtëpi. Ndërsa burrat e Hennessy përpiqen ta gjurmojnë atë në pyll, Quan përdor kurthe për të çaktivizuar një grup prej tre dhe përpjekjet për të marrë në pyetje një prej tyre, por ai është qëlluar në shpatull nga një mercenar i katërt dhe ikën. Hennessy vendos të dërgojë për nipin e tij Sean Morrison, i cili ishte pjesë e Regjimentit Mbretëror irlandez me Bromley, pasi Quan shpreson se aftësitë e tij të ndjekjes mund të përdoren për ta ndaluar atë për mirë.

Ndërsa Quan merr disa plagë gjatë luftimit dhe e nxeh thikën dhe me anë të thikës së nxehur mundohet që pak a shumë ta shërojë plagën. Në atë moment kritik ai bie në tokë dhe është gjysëm i vetëdijshëm. Në atë moment kujton vdekjen e gruas dhe të vajzave, gjatë ikjes nga Vietnami në Singapor nga deti, ku ai dhe familja e tij janë sulmuar nga piratët Thai. Ai dhe gruaja e tij duken të pashpresë, ndërsa dy bijat e tij merren për t'u përdhunuar dhe vrarë nga piratët. Ndërsa u përpoq të luftonte piratët, ai dhe gruaja e tij u qëlluan dhe të dy u përplasën. Gruaja e tij më vonë vdiq duke lindur vajzën e tyre, Fan. Hennessy merr fotografi nga qeveria britanike mbi sfondin e vërtetë të Quanit: një operacion i posaçëm i Luftës së Vietnamit ushtron një ushtar i cili është trajnuar nga ushtria amerikane.

Pas një bombardimi të dytë në një autobus dykatësh, Hennessy negocion me politikën britanike Katherine Davies dhe premton kapjen e bombarduesve në këmbim të faljes së disa prej ish-bashkëluftëtarëve të tij UDI. Ndërkohë, Bromley arrin të identifikojë bombarduesit dhe t'ia transmetojë identitetin e tyre Hennessyt, i cili më pas ia transmeton informacionin Seanit. Pas një lufte me thikë në pyll, Quan arrin të kapë Sean, i cili zbulon emrin e një prej bombarduesve: Patrick O'Reilly, i cili ishte gjithashtu pas bombardimeve që vranë vajzën e Quanit. Në kthim, Quan vendos të lejojë Seanin të shkojë. Hennessy, ndërkohë, merr në pyetje kreun e tij McGrath, duke zbuluar se organizatori i vërtetë është Mary, gruaja e Hennessy, e cila gjithashtu punësoi Maggie; ajo kurrë nuk e ka lënë zemërimin e britanikëve për vdekjen e vëllait të saj dhe nuk pranon se Hennessy po punon për ta. Hennessy ekzekuton McGrath për tradhtinë e tij dhe për përfshirjen e bashkëshortes dhe zonjës së tij, pastaj urdhëron Sean për të ekzekutuar Marinë - me të cilën Sean ka një lidhje - para se të kthehet në Amerikë.

Ndërsa policia përgatitet të sulmojë vendndodhjen e bombarduesve, Quan arrin të hyjë në radhë të parë nën pretendimin e ndreqjes së një rrjedhjeje të gazit dhe i vret të gjithë përveç Maggie. Quan largohet pak para se policia të bastisë apartamentin dhe të gjejë Maggie të plagosur rëndë, emri i së cilës është Sara McKay. Ata e torturojnë atë në zbulimin e vendndodhjes së bombës së tyre të ardhshme, e cila është vendosur në një laptop, për t'u shpërthyer në një aeroplan që shkon në një konferencë sigurie në Romë. Policia britanike arrin të gjejë dhe hedh laptopin në një urë të zbrazët , ku shpërthen pa viktima. Hennessy merr një telefonatë nga Davies, i cili i thotë atij se ai do të mbajë pozicionin e tij si politikan, por do të jetë nën gishtin e saj.

Quan ballafaqohet me Hennessy dhe i tregon atij fotografinë përderisa Hennessy puth Maggie(Saray McKay), e cila është e mjaftueshme për të hedhur dyshime mbi Hennessy dhe rolin e tij në shpërthimet. Quan e detyron atë të postojë foton në internet, duke i thënë atij se ai duhet të ketë turp për veten dhe e gjithë bota do të dijë se ai është një terrorist. Ndërkohë, Bromley e kupton rolin e Quanit në këto ngjarje dhe e ka vënë nën vëzhgim, por vendos të mos ndërmarrë ndonjë veprim të mëtejshëm.

Filmi mbaron me Quanin që kthehet në restorantin e tij dhe Lam e përqafon atë ndërsa e vendos të kaluarën pas tij.

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jackie Chan si Ngoc Minh Quan, i involvuar në operacionet eforcave speciale të Luftës së Vietnamit u kthye në restorantin e Londrës, i cili kërkon hakmarrje pasi vajza e tij është vrarë në një bombardim
 • Pierce Brosnan si Liam Hennessy, zëvendësministri i tanishëm i Irlandës së Veriut dhe një ish-anëtar i UDI-së
 • Michael McElhatton si Jim Kavanagh, Krahu i djathtë i Liam-it.
 • Liu Tao si Keyi Lam
 • Charlie Murphy si Maggie/Sara McKay, e dashura e Liam
 • Orla Brady si Mary Hennessy, Bashkëshortja e Liam
 • Katie Leung si Fan
 • Ray Fearon is Komandanti Richard Bromley, kreu i Komandës së Terrorizmit të Shërbimit Policor Metropolitan
 • Dermot Crowley si Hugh McGrath, udhëheqësi i një grupi mashtrues UDI
 • Rory Fleck-Byrne si Sean Morrison, ushtari i Forcave Speciale të Mbretërisë së Bashkuar dhe nipi i Liamit
 • Lia Williams si Katherine Davies MP, Ministër Britanik dhe Politikan
 • Pippa Bennett-Warner si Marissa Levitt
 • Simon Kunz si Matthew Rice
 • Roberta Taylor si Mrs. Taylor
 • Rufus Jones si Ian Wood
 • Niall McNamee si Patrick O'Reilly, anëtari i UDI-së dhe përgjegjës për vendosjen e bombës së parë e cila vrau vajzën e Quan-it.
 • Caolan Byrne si McCormick
 • John Cronin si Denis Fisher
 • Stephen Hogan si Christy Murphy
 • Aaron Monaghan si Pat Nugent
 • David Pearse si Billy McMahon
 • Mark Tandy si Simpson
 • Donna Bernard si Channel A
 • Scott Sparrow siDaniel Barrie
 • Sean Campion si Byaro Cary
 • Sean Gleeson si Billy Makre
 • Thusitha Jayasundera as Mira
 • Jonathan Cullen si sigurimi i nivelit të lartë- ekspert.
 • Grainne Keenan si Beth
 • Jane Thorne si Znj. McAllister
 • Stuart Graham si Inspektor, Donald Greig
 • Yangmeizi Wang si Bashkëshortja e Quan-it.
 • David Annen si Ministër i parë i Mbretërisë së Bashkuar
 • Aden Gillet si Ross

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The Foreigner". AMC Theatres. Retrieved September 19, 2017.
 2. ^ Giles, Jeff (October 12, 2017). "Happy Death Day Is Familiar but Fun". Rotten Tomatoes. Retrieved October 13, 2017.
 3. ^ "The Foreigner (2017)". Box Office Mojo. Retrieved 12 February 2018