Jump to content

The Intercept

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e The Intercept
Fotografi nga Trevor Paglen e zyrave qëndrore të NSA-së (National Security Agency) në Fort Meade publikuar fillimisht në The Intercept

The Intercept  është një agjensi e publikmeve të lajmeve online, e fokusuar në atë që njihet si "gazetaria antikonformiste"  -  "adversarial journalism".  Ajo mbështetet financianalisht nga First Look Media, në pronësi të Pierre Omidyar. Redaktorët e saj janë Betsy Reed, Glenn Greenwald dhe Jeremy Scahill.[1] Ish-redaktorja Laura Poitras u largua nga puna në shtyp për të punuar në filmat jo-triller (non-fiction).[2] The Intercept gjithashtu publikon dhe dy programe radiofonike: Intercepted drejtuar nga Scahill dhe Deconstructed drejtuar nga Mehdi Hasan.

  1. ^ "About The Intercept". About. The Intercept. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2014. Marrë më 10 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Poitras, Laura (20 shtator 2016). "Field of Vision Is Moving". The Intercept. Marrë më 12 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)