The Picture of Dorian Gray

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

'Portreti i Dorian Greit' është një novel filozofike e shkruar nga shkrimtari Oscar Wilde, e botuar e plotë për herë të parë në vitin 1890. Versioni i parë i Portreti i Dorian Grei është botuar si histori hyrëse në korrik të 1890 e botimit mujor të Revistës "Lippincott -së" , së bashku me pesë të tjera. Si letërsinë e shekullit të 19-të, portreti i Dorian Grei-t është një shembull i fiction gotik me tema të forta interpretuese nga Faust legjendar. [1]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia fillon me Lord Henry Wotton që është duke pikturuar një pikturë të Grei-t. Kur Grei, i cili siç citohet në libër ka një " me fytyrë si fildishi dhe gjethet e një trendafili", e sheh portretin e tij të mbaruar, atij i thyhet zemra. I shqetësuar se bukuria e tij do të zbehet ndërsa portreti do qëndrojë bukur, ai padashje bën një ujdi Faustiane në të cilën vetëm imazhi i pikturuar rritet e vjetërohet, ndërsa ai qëndron i bukur dhe i ri. Për Wilde, qëllimi i artit do të ishte të udhëheqe jetën si sikur vetëm bukurinë të ishte objekt i saj i vetë. Ashtu si portreti i Grei-t lejon atij të shpëtojë rrënimin e tij trupore i hedonizmit të tij, Wilde kërkoi të ballafaqojë bukurinë që ai sheh në art me jetën e përditshme.

Karakteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Dorian Grei -- personazhi kryesor i librit, një i ri i pashëm narcisiste i magjepsur nga hedonizmit i Lord Henry. Ai kënaqet në çdo kënaqësi (morale dhe imorale), jeta e të cilit e çon përfundimisht në vdekje.
  • Basil Hallward--një njeri me moral, piktori i portretit. Ai kishte rënë në dashuri me Dorian. Portreti i Dorian Greit është kryevepër e Vasilit.
  • Lord Henry "Harry" Wotton --një aristokrat arrogant dhe një dekadent deshtak që përqafon një filozofi të vetë-toleruese hedonizmit.
  • Sibyl Vane--një aktore e talentuar dhe këngëtare, ajo është një vajzë e varfër, e bukur me të cilët Dorian bie në dashuri. Ajo vret veten kur mer vesh që Doriani nuk e dashuronte më.
  • James Vane-- Vëllai i Sibyl, një marinar i cili largohet për në Australi. Ai është shumë mbrojtës ndaj së motrës, veçanërisht pasi nëna e tyre kujdeset vetëm për parat e Dorian.
  • Alan Campbell-- kimist dhe miku i Dorianit, i cili përfundoi miqësinë e tyre, kur reputacioni i shthurur i tij(Dorianit) zhvleftësoi një miqësi të tillë.
  • Lord Fermor-- Xhaxhai i Lord Henry-t.
  • Victoria, Lady Wotton--Gruaja e Lord Henry. E cila e divorcoi pas mungesës së vazhdueshme të respektit ndaj saj.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Good Reason radio show, "The Censorship of 'Dorian Gray' "". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 17 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)