The President Is Missing (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The President Is Missing është roman thriller politik shkruar nga ish-presidenti amerikan Bill Klinton dhe romancieri James Patterson botuar në qershor 2018. Ky është romani i parë shkruar nga Klinton. Kompania amerikane Showtime është duke adoptuar librin në një seri drame. President dhe shefi ekzekutiv i Showtime David Nevins tha se "çiftimi i presidentit Klinton me tregimtarin më të hijshëm fiktiv, premton një përvojë kinetike, një që bota e librave është përhapur gjatë muajsh dhe që tani do të përputhen në mënyrë perfekte në një seri veprimesh të bazuara në karakter politik, për rrjetin tonë."[1]

Deri më 6 korrik 2018 Publishers Weekly deklaroi se libri shiti afro 384,000 kopje deri në fund të qershorit dhe ishte romani i ri në top shitje për gjithë gjysmën e parë të vitit 2018.[2] Libri do të ishte gjithashtu lista më e mirë e shitësve për edicionin e 22 korrikut.[3] Ai pastaj kryesonte listën për shitjen më të mirë për edicionin e 29 korrikut.[4] Më 8 gusht, Knopf njoftoi se libri shiti vetëm një milion kopje në Amerikën e Veriut.[5][6][7]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri fillon me Presidentin e SHBA-së Jonathan Lincoln Duncan duke provuar një dëshmi të mundshme me një komision të zgjedhur të Dhomës së Përfaqësuesve. Është zbuluar se presidenti bëri një thirrje telefonike ndaj Suliman Cindoruk, kreut të grupit kiberterror Sons of Jihad, dhe ai është akuzuar për negociata me një terrorist. Është zbuluar gjithashtu se presidenti urdhëroi një sulm për të ndaluar disa operativë ukrainas në Algjeri të cilët po tentonin të vrisnin Suliman. Në sulm, një operacion amerikan i CIA-s u vra dhe Suliman u arratis. Ndihmësit e presidentit e këshillojnë atë kundër dëshmisë në seancë, duke besuar se kjo do të çojë vetëm në procedurat e pezullimit.

Duncan ka pasur një trombocitopeni imunitare, një sëmundje që shkakton numërim të ulët të trombociteve, për pjesën më të madhe të karrierës së tij politike dhe çrregullimi kohët e fundit është rikthyer përsëri kohët e fundit, duke e detyruar atë të marrë steroide që dëmtojnë aftësinë e tij mendore. Duncan pastaj takohet me Kryetarin e Dhomës, i cili ka qenë avokati kryesor për fajësinë dhe pa sukses përpiqet t'i përcjellë atij rëndësinë strategjike të vendimeve të tij të dyshimta.

Vajza e Duncan, e cila po studion në Paris, merr një mesazh me kodin "Dark Ages" nga një grua e re e Evropës Lindore e quajtur Nina. Ajo i tregon babait të saj për personin e çuditshëm dhe mesazhin, dhe asaj i kërkohet të kthehet menjëherë në shtëpi. Fjala e kodit njihej vetëm për tetë njerëz, të gjithë zyrtarë të nivelit të lartë të Kabinetit, dhe është emri i kodit për një operacion të sigurisë në internet që Amerika po kandidon pasi sistemet e tij u sulmuan.

I vendosur për të njohur burimin e rrjedhjes, presidenti e fton Ninin në Shtëpinë e Bardhë. Ajo i tregon presidentit se ajo ka vetëm gjysmën e informacionit që ka nevojë për president. Për të marrë historinë e plotë, ai duhet të takohet me partnerin e saj, i cili do t'i japë atij pjesët e mbetura të enigmës. Nina i kërkon Duncan të takohet me partnerin e saj në një stadium ku një lojë bejsbolli është planifikuar të zhvillohet më vonë këtë javë të premten. Presidenti arrin në Parkun Kombëtar, inkonjtio dhe pa mbrojtje të Shërbimit Sekret, dhe takohet me partnerin, me emrin Augie. Ndërkohë, mercenarët të cilët u kontraktuan nga Suliman Cindoru - një snajper i njohur si Bach dhe dy njësi tokësore - përgatiten të priten dhe të vrasin Nina dhe Augie.

Ndërsa Augie dhe presidenti largohen nga stadiumi, vrasësi gjuan dhe vret Nina, i cili po priste në një furgon për presidentin dhe Augien, dhe njësitë tokësore konvergojnë. Duncan, i cili luftoi në Luftën e Gjirit me Army Rangers, merr armën e Augie dhe arrin të gjuaj dy anëtarë të ekipit tokësor. Ardhja e Shërbimit Sekret ndalon shkëmbimin e zjarrit, dhe presidenti dhe Augie janë nxjerrë. Shërbimi Sekret, duke injoruar kërkesat e presidentit, e kishte ndjekur atë pasi kishte parë biletat e bejsbollit ndërsa kërkonte Nina më herët në Shtëpinë e Bardhë. Konvoji i presidentit kryeson në Virxhinia, por ata përsëri janë pritë. Dy agjentë të Shërbimit Sekret vriten në sulmin pasues, por presidenti është i padëmtuar dhe largohet nga Augie. Ai arrin në një shtëpi të sigurt, ku ai vlerëson ngjarjet e mbrëmjes. Ai mëson se Nina dhe Augie krijuan dhe shpërndanë një virus kompjuteri shumë shkatërrues për Suliman, por ata lanë dhe paralajmëruan SHBA kur e kuptuan atë që do të bënte. Virusi është planifikuar të hyjë në fuqi ditën tjetër, e cila fillon për disa orë.

Në mëngjes, një ndërtesë e Rrjetit të Reagimit të Laboratorit në Los Anxhelos është shkatërruar në një shpërthim, dhe shumë shpejt, hetuesit zbulojnë se një fabrikë e madhe e trajtimit të ujit në Kaliforni ishte hakuar dhe ishte gati të shpërndante ujin e ndotur. Duke e besuar atë të jetë një mashtrim, presidenti mban ekipin e tij të lartë të sigurisë kibernetike duke punuar në kërcënimin e virusit në vend që t'i devijojë ata për të ndihmuar në Kaliforni. Ai kishte organizuar më parë një takim të fshehtë me udhëheqës nga tre vende të tjera të mëdha. Kryeministri i Izraelit dhe Kancelari i Gjermanisë mbërrijnë dhe përshëndeten me ngrohtësi, dhe Augie shpjegon shkallën e plotë të Epokës së Errët: është një sulm që do të shkatërrojë plotësisht të dhënat për çdo pajisje të lidhur në internet në SHBA, duke e lënë vendin të pambrojtur për sulmin jashtë dhe duke detyruar qeverinë të tërhiqet nga objektivat e politikës së jashtme. Presidenti i Rusisë u ftua, por e dërgoi kryeministrin në vendin e tij; kjo krijon mosbesim mes delegacioneve të tjera, të cilët e shohin atë si një shenjë tjetër që Rusia po sponsorizon sulmin. Duncan zbulon se ushtria amerikane ka ndërtuar shpejt një rrjet ndërkombëtar rudimentar për të mbajtur aftësitë mbrojtëse në rast të lëshimit të virusit Dark Ages.

Duncan fillon të dyshojë nënpresidentin e tij për të qenë i anketuari. Ajo është ende e hidhur se Duncan e kishte rrahur atë në primaret, dhe ajo do të merrte përsipër presidentin nëse Duncan u padit. Ekipi i sigurisë kibernetike, me ndihmën e Duncan, zbulon një mënyrë për ta bërë virusin joefektiv, prandaj e testojnë atë në një server në Pentagon. Ky test shkakton pa dashje virusin në të gjithë vendin, por pezullohet pasi fshihet vetëm disa skedarë. Nëse fjalia e saktë e çaktivizuar nuk futet në tridhjetë minuta, Dark Ages do të fshijë gjithçka. Në të njëjtën kohë, mercenarët e tjerë të Bach dhe Suliman sulmojnë përsëri për të vrarë Augie, por ata janë ndalur nga Shërbimi Sekret dhe një helikopter i Trupave Detare dhe Bach është kapur. Duncan mbledh ndihmësit e tij më të lartë për të provuar fjalëkalimin, dhe në sekondën e fundit, shefi i tij i stafit saktësisht mendon fjalëkalimin dhe e çaktivizon virusin.

Ndërsa kthehen në Shtëpinë e Bardhë, Duncan zbulon se ai kishte hyrë më herët në fjalëkalimin, të cilin e mori nga mesazhet me tekstin me ndihmën e anonimit të gjetur nga telefoni i Nina. Grumbullimi i ekipit të tij për të guess ishte vetëm një ruse për të joshur leaker në dritë. Presidenti ballafaqohet me shefin e stafit të tij dhe i thotë asaj se ai ka prova se ajo rrjedh "Dark Ages", dhe ajo informoi Suliman gjithashtu. Ajo ishte përpjekur të krijonte zëvendëspresidentin, kështu që ajo mund të ishte heroi dhe pastaj të merrte përsipër zëvendëskryetarin, duke shpëtuar një karrierë politike dikur premtuese gati të përfunduar nga një gafë mikrofoni. Duncan mëson se Suliman ishte sponsorizuar nga Rusia dhe një fraksion në Shtëpinë e Saudit, të dy ata donin të dobësonin statusin e superfuqisë së Shteteve të Bashkuara në mënyrë që ata të mund të zgjeronin territorin e tyre pa ndërhyrje. Popullariteti i Presidentit rritet, dhe bisedimet për pezullimin e votave janë rënë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hibberd, James (22 shtator 2017). "Bill Clinton's first novel to become a Showtime TV series in major deal". Entertainment Weekly. Time Inc. Marrë më 22 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Print Unit Sales Rose 2% in First Half of 2018". PublishersWeekly.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The New York Times Best Sellers". 22 korrik 2018. Marrë më 12 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The New York Times Best Sellers". 29 korrik 2018. Marrë më 19 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Bill Clinton's debut novel is a million seller". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Bill Clinton's debut novel, 'The President is Missing' is a million seller". 9 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Bill Clinton's debut novel is a million seller - TribLIVE". triblive.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]