The Stand (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Stand
Kopertina e botimit të parë
AutorStephen King
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
BotoiDoubleday
Faqe823

The Stand është një roman horror post-apokaliptik shkruar nga autori amerikan Stephen King dhe botuar për herë të parë në vitin 1978 nga shtëpia botuese Doubleday. Historia rrotullohet rreth një pandemie e një gripi të modifikuar që gati shuan të gjithë popullsinë e botës. Ata pak të mbijetuar, bashkua në grupe, formojnë një sistem të ri shoqëror dhe përleshen me njëri-tjetrin. Me shkrimin e këtij romani, King donte të krijonte një ngjarje epike, si ajo e The Lord of the Rings, që vendosej në Amerikën bashkëkohore. Sipas King, libri ishte i vështirë të shkruhej për shkak të numrit të madh të personazheve dhe ngjarjeve.