Theodor Bua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Theodore Bua ka qene një kapiten arbër i stradiotëve në shërbim të Republikës së Venedikut.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1479 mbas marrëveshjes Venetiko-Osmane iu dorëzua Omanëve pjesa e fundit e e lirë e Shqipërisë, pjesa e Peloponezit dhe e Dalmacisë (Albania Veneta) he defected from the Venetian army dhe morri pjesë në kryengritjen e Corcondilo Klada në More. Laonikos Chalkokondyles describes an incident in which the Venetian commander of Nafplio sent an Albanian contingent against him and Meksha Buziqi but the soldiers refused to attack them because of their kinship ties.[1] The rebellion failed after the two commanders broke their alliance. Afterwards Bua returned to Venetian territory but was jailed in Monembasia.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]