Thiên Đường

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thiên Đường

Shpella Thiên Đường është një shpellë në Vietnami, shpellë Thiên Đường ndodhet në provincën e Quang Binh, Vietnam. Kjo është shpella më e madhe në botë. Një burrë lokal zbuluar këtë shpellë në 2005, por një ekip britanik hulumtuar atë dhe e njoftoi këtë shpellë në 2010. Gjatësia është 31 km, lartësi është 100 m, gjerësia është 150 m. Nuk është një lumë i nëndheshëm.[1][2][3]

  1. ^ "Paradise Cave found to be 31km long, says British explorer". Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2011. Marrë më 6 korrik 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hang động Thiên Đường phá kỷ lục về độ dài". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 6 korrik 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Thien Duong Cave – Magical mystery tour