Thievery Corporation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thievery Corporation
Background information
OrigjinaUashington, USA
ZhanretDowntempo, Chill-out, Dub, Lounge, Electronica, Trip hop
LabeliESL Music
Websitethieverycorporation.com

Thievery Corporation është një kolektive muzikore DJ nga Uashington DC përbërë nga Rob Garza, Eric Hilton, dhe artistë të tjerë.[1] Stili i tyre muzikor përfshin (por nuk limitohet në) dub, acid jaz, reggae, hip hop, electronica dhe bossa nova. Thievery Corporation njihen gjithashtu dhe për përfshirjen e tyre në kauza politike.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rob Garza (anëtar kryesor)
 • Eric Hilton (anëtar kryesor)
 • Rob Myers
 • Loulou Ghelichkhani
 • Natalia Clavier
 • Frank 'Booty Lock' Mitchell
 • Mr. Lif
 • Jeff Franca
 • Ashish Vyas

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume Studio[2]

 • Sounds from the Thievery Hi-Fi (1997)
 • The Mirror Conspiracy (2000)
 • The Richest Man in Babylon (2002)
 • Babylon Rewound (2004)
 • The Cosmic Game (2005)
 • Versions (2006)
 • Radio Retaliation (2008)[9]
 • Culture of Fear (2011)
 • Saudade (2014)[10]

Albume me materiale të ndryshme (compilation)

 • Dubbed Out in DC (1997)
 • Covert Operations (1998)
 • Abductions and Reconstructions (1999)
 • Jet Society (1999)
 • Rare Tracks: 18th Street Lounge (1999)
 • DJ-Kicks: Thievery Corporation (1999)
 • Thievery Corporation and Revolution Present: Departures (2000)
 • Sounds from the Verve Hi-Fi (2001)
 • Modular Systems (2001)
 • Den of Thieves (2003)
 • The Outernational Sound (2004)
 • Frequent Flyer: Rio De Janeiro (2004)
 • Babylon Rewound (2004)
 • Frequent Flyer: Kingston Jamaica (2005)
 • Red Hot + Latin: Silencio = Muerte Redux (2006)
 • Changed To Lo-Fi (2006)
 • Warning Shots: Digibox Set (2007)
 • It Takes a Thief (2010)

Single

 • "The Foundation" (1996)
 • "Shaolin Satellite" (1996)
 • "2001 Spliff Odyssey" (1996)
 • "ESL Dubplate" (1996)
 • "Encounter in Bahia" (1997)
 • "Lebanese Blonde" (4AD 1998)
 • ".38.45" (A Thievery Number)" (4AD 1998)
 • "Halfway Around the World" (1998)
 • "So Com Voce" (1998)
 • "Incident at Gate 7" (1998)
 • "DJ-Kicks EP / It Takes a Thief" (Studio !K7, Rough Trade, 1999)
 • "Focus on Sight" (2000)
 • "The Lagos Communiqué" (2000)
 • "Focus on Sight" (2000)
 • "Sound File 001" (4AD 2000)
 • "Sound File 002" (4AD 2000)
 • "Shadows of Ourselves" (4AD 2000)
 • "DC 3000" (2000)
 • "Thievery Corporation Vs Nicola Conte - Bossa Per Due" (2001)
 • "The Richest Man in Babylon" (2003)
 • "The Heart's a Lonely Hunter" (2005)
 • "Revolution Solution" (2005)
 • "Warning Shots" (2005)
 • "The Time We Lost Our Way" (2005)
 • "Sol Tapado" (2005)
 • "Originality (2006)
 • "Supreme Illusion (2007)
 • "Radio Retaliation Extras" (2008)
 • "Sound the Alarm / La Femme Parallel (Sonik Magazine 2009)
 • "Vampires" (2011)
 • "Culture of Fear" (2011)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2016. Marrë më 26 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2016. Marrë më 26 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]