Thneglat e zjarrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thneglat e zjarrit ose milingonat e zjarrit janë disa lloje të thneglavegjininë Solenopsis, e cila përfshin mbi 200 lloje. Solenopsis janë thnegla thumbuese dhe shumica e emrave të tyre të zakonshëm e pasqyrojnë këtë, për shembull, thneglat xhenxhefil dhe thneglat tropikale të zjarrit. Shumë nga emrat e përbashkët nga kjo gjini shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë për t'iu referuar llojeve të tjera të thneglave, siç është termit thnegla e kuqe, kryesisht për shkak të ngjyrosjes së tyre të ngjashme, pavarësisht se nuk janë në gjininë Solenopsis. Të dy Myrmica rubra dhe Pogonomyrmex barbatus janë shembuj të zakonshëm të thneglave jo-Solenopsis që quhen thnegla të kuqe.[1]

Asnjë nga këta emra nuk zbatohet për të gjitha llojet e Solenopsis dhe as vetëm për speciet Solenopsis; për shembull, emrat e folur për disa lloje të thneglave endëse në gjininë OecophyllaAzinë Juglindore përfshijnë "thneglat e zjarrit" për shkak të ngjyrosjes së tyre të ngjashme dhe kafshimeve të dhimbshme; të dy gjinitë, megjithatë, nuk janë të lidhura ngushtë. Wasmannia auropunctata është një milingonë tjetër e palidhur që zakonisht quhet "thnegla e vogël e zjarrit" për shkak të pickimit të saj të fuqishëm.[2]

Pamja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fire ant mound
Tumë thneglash zjarri
Detail of fire ant head
Hollësi e kokës (Solenopsis geminata)

Trupat e thneglave të pjekura të zjarrit, si trupat e të gjitha insekteve tipike të pjekura, ndahen në tre pjesë: kokën, kraharorin dhe barkun, me tre palë këmbë dhe një palë brirth. Thneglat e zjarrit të atyre specieve pushtuese në Shtetet e Bashkuara mund të dallohen nga thneglat e tjera të pranishme vendësisht nga koka e tyre e murrmë bakri dhe kraharori me një bark më të errët. Thneglat punëtore kanë ngjyrë të zezë në të kuqërremtë dhe madhësia e tyre ndryshon nga 2 deri 6 milimetra. Në një çerdhe të vendosur, këto madhësi të ndryshme të thneglave janë të gjitha të pranishme në të njëjtën kohë.[3]

Solenopsis spp. thneglat mund të dallohen nga tre tipare të trupit - një kërcell me dy nyje, një propodeum i paarmatosur dhe brirtha me 10 segmente dhe gjithashtu një shtyllë me dy segmente.[4] Shumë thnegla kafshojnë dhe thneglat e formicinës mund të shkaktojnë acarim duke spërkatur acid formik; Thneglat myrmecine si thneglat e zjarrit kanë një pickim të dedikuar për injektimin e helmit, i cili injekton një helm alkaloid, si dhe mandibulat për kafshim.[5]

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjinia Solenopsis përmban mbi 200 lloje. Jo të gjitha llojet e përfshira në gjini njihen si thnegla zjarri, por shumica janë thnegla të vogla që lëvizin ngadalë të cilat nuk janë në gjendje të pickojnë, të quajtura thnegla hajdute. Thneglat e "vërtetë" të zjarrit janë vetëm një grup prej rreth 20 llojesh Solenopsis të cilat janë më të mëdha dhe thumbojnë në mënyrë të egër në tufa sa herë që shqetësohen.[6] Disa nga llojet më të studiuara përfshijnë:  

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Reins, Dusty. "Species: Pogonomyrmex barbatus - Red Harvester Ant" (në anglisht). Wildcat Bluff Nature Center. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 30 dhjetor 2014.
  2. ^ "Wasmannia auropunctata" (në anglisht). Hawaiian Ecosystems at Risk project (HEAR). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2007. Marrë më 9 korrik 2015.
  3. ^ "Fire ant identification" (në anglisht). Department of Agriculture, Fisheries and Forestry (Queensland Government). 30 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2014. Marrë më 30 dhjetor 2014.
  4. ^ "Red Imported Fire Ant - UC Statewide IPM Program" (në anglisht). University of California Agriculture & Natural Resources. 25 prill 2014. Marrë më 30 dhjetor 2014.
  5. ^ Yi, GB; McClendon, D; Desaiah, D; Goddard, J; Lister, A; Moffitt, J; Meer, RK; deShazo, R; Lee, KS; Rockhold, RW (2002). "Fire ant venom alkaloid, isosolenopsin A, a potent and selective inhibitor of neuronal nitric oxide synthase". International Journal of Toxicology (në anglisht). 22 (2): 81–6. doi:10.1080/10915810305090. PMID 12745988. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2021. Marrë më 20 maj 2023.
  6. ^ Pitts, James P.; Camacho, Gabriela P.; Gotzek, Dietrich; Mchugh, Joseph V.; Ross, Kenneth G. (prill 2018). "Revision of the Fire Ants of the Solenopsis saevissima Species-Group (Hymenoptera: Formicidae)". Proceedings of the Entomological Society of Washington (në anglisht). 120 (2): 308–411. doi:10.4289/0013-8797.120.2.308. ISSN 0013-8797.

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Bert Hölldobler dhe Edward O. Wilson (1990). The Ants (në anglisht). Cambridge: Belknap Press of Harvard University Press. ISBN 978-3-540-52092-4.