Jump to content

Thomas Pound

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thomas Pound (vdiq më 1703) ishte një oficer i Marinës Mbretërore në Angli që u kthye në pirat dhe u aktivizua për pak kohë në ujërat bregdetare të New England gjatë vitit 1689. I kapur dhe i dënuar për pirateri, krimet e tij u falën dhe ai më vonë u ribashkua në Marinën Mbretërore.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Angli, Pound u bashkua me Marinën Mbretërore dhe u ngrit për t'u bërë një oficer i ri dhe hartograf detar i vendosur në portin kolonial të Boston, Massachusetts. Një nga hartat e Pound është ruajtur në Librarinë e Kongresit, duke përshkruar vijën bregdetare të New England midis Cape Cod dhe "Cape Sables" në ishullin Sable.[1]

Piratë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 gusht 1689, Pound ishte në bordin e një anijeje të vogël në pronësi të Thomas Hawkins, në shoqërinë me gjashtë pasagjerë të tjerë kur ajo u ankorua nga ishulli Lovells dhe u hipi nga pesë burra të tjerë. Me paraprake, Pound dhe burrat e sapoardhur nga ishulli Lovells pastaj kapën anijen si të tyre. Hawkins u bashkua vullnetarisht me piratët;[2] ai u emërua herë pas here në vendin e Pound në ngjarjet pasuese.[3]

Takimi i parë i Pound si pirat ishte jospektual. Duke lundruar përgjatë Bregut të Masaçusets, ai hasi në një anije peshkimi, por nuk arriti të angazhohej. Në vend të kësaj, Pound e transportoi anijen e tij së bashku dhe bleu një furnizim me skumbri për tetë pena. Duke u kthyer në veri, Pound bëri port në Falmouth, Maine dhe plotësoi ekuipazhin e tij të vogël me ushtarë që kishin dezertuar nga garnizoni lokal. Pas kthimit në det, Pound dhe njerëzit e tij sulmuan pastaj anijet Good Speed jashtë Cape Cod dhe Merrimack midis anijeve të tjera në zonën e New England.[2]

Një anije njëdirekëshe e armatosur, Mary, së shpejti u dërgua nga guvernatori i Masazasit kundër Pound dhe ekuipazhit të tij.[1] Më 4 tetor, Mary zbuloi dhe angazhoi anijen e Pound-it të ankoruar në ishullin Naushon.[1] Në luftimet e rënda Pound pësoi plagë me armë zjarri dhe kapiteni i Mary, Samuel Pease, u vra.[1] Të rrethuar nga njerëzit e shumtë, Pound dhe ekuipazhi i tij u dorëzuan dhe u dërguan përsëri në Boston për gjyq. Më 13 janar 1690, Pound dhe Hawkins u shpallën fajtorë për veprime piraterie dhe u dënuan me vdekje.[4]

Shpengimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pound u vendos mbi një anije detare të vendosur për në Angli, ku dënimi i tij do të kryhej. Sidoqoftë, anija ishte në mes të udhëtimit kur u sulmua nga një pronar francez. Pound u la i lirë për të ndihmuar në mbrojtje dhe luftoi me guxim në emër të kapësve të tij. Me rekomandimin e kapitenit të anijes së tij, Pound mori një zbritje të dënimit me të mbërritur në Angli dhe u lirua nga burgu pas një burgosjeje të shkurtër.[4] Hawkins ishte dërguar përsëri në Angli në të njëjtën anije, por ishte vrarë në aksionin kundër rrëmbyesit francez.[5]

Grada detare e Pound u rikthye dhe atij më vonë iu dha komanda e anijes së tij, karriera e tij e shkurtër piraterike u harrua siç duket. Ai vdiq në vitin 1703.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Ellis et al., 1886, p. 479.
  2. ^ a b Radune, Richard A. (2005). Pequot Plantation: The Story of an Early Colonial Settlement (në anglisht). Branford CT: Research in Time Publications. fq. 247–249. ISBN 9780976434108. Marrë më 6 tetor 2017.
  3. ^ Gosse, Philip (1924). The Pirates' Who's Who by Philip Gosse (në anglisht). New York: Burt Franklin. Marrë më 23 qershor 2017.
  4. ^ a b Peterson 2002, p.19
  5. ^ Marley, David (2010). Pirates of the Americas (në anglisht). Santa Barbara CA: ABC-CLIO. fq. 638. ISBN 9781598842012. Marrë më 4 gusht 2017.
  6. ^ Dow, George Francis; Edmonds, John Henry (2012). The Pirates of the New England Coast 1630-1730 (në anglisht). New York: Courier Corporation. fq. 70. ISBN 9780486138145. Marrë më 6 tetor 2017.