Tifus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tifus, i njohur edhe si ethet tifus, është një grup sëmundjesh infektive që përfshijnë tifus epidemik, tifus të pastrimit dhe tifus murinë . [1] Simptomat e zakonshme përfshijnë ethe, dhimbje koke dhe një skuqje të lëkurës. [1] Në mënyrë tipike këto fillojnë një deri në dy javë pas ekspozimit. [2]

Tani nuk ka vaksinë në dispozicion në treg. [3] [4] [5] Parandalimi është duke zvogëluar ekspozimin ndaj organizmave që përhapin sëmundjen. [3] [4] [5] Trajtimi është me doksiciklin antibiotik. [2] Tifus epidemike zakonisht ndodh në shpërthime epidemike kur janë të pranishme kushtet e dobëta sanitare. [6] Ndërsa një herë e zakonshme, tani është e rrallë. [3] Tifus i pastrimit ndodh në Azinë Juglindore, Japoninë dhe Australinë veriore. [4] Tifus Murine ndodh në zonat tropikale dhe subtropikale të botës. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Typhus Fevers". www.cdc.gov (në anglishte amerikane). 7 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2017. Marrë më 26 mars 2017.
  2. ^ a b "Information for Health Care Providers". www.cdc.gov (në anglishte amerikane). 7 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2017. Marrë më 26 mars 2017.
  3. ^ a b c "Epidemic Typhus". www.cdc.gov (në anglishte amerikane). 7 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2017. Marrë më 27 mars 2017.
  4. ^ a b c "Scrub Typhus". www.cdc.gov (në anglishte amerikane). 7 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2017. Marrë më 26 mars 2017.
  5. ^ a b c "Murine Typhus". www.cdc.gov (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2017. Marrë më 26 mars 2017.
  6. ^ "WHO | Typhus". www.who.int. maj 1997. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2017. Marrë më 26 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]