Tiziano Crudeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ticiano Crudeli ne vitin 2008

Tiziano Crudeli (sq: Ticiano Krudeli) (lindur më 24 qershor 1940) në Forli, Itali është një prezantues televiziv dhe gazetar sportiv.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crudeli ka lindur në Forli. Deri në moshën 30 vjeçare punoi si perfaqesues shitjesh por hoqi dorë për të punuar si sekretar i komitetit rajonal të Milanos të Federatës Italiane të Tenisit, duke u zhvendosur kështu si sekretar shtypi.

Në gazetari, Crudeli u bë redaktor e revistës italiane tenistike "Tennis Lombard", përpara se të behej pjesë e televizionit duke punuar në kanalet e transmetimit TVCI dhe TV Globo.

Pas kësaj, ai u largua nga tenisi kur ju dha mundësia të komentonte ndeshjet e futbollit për një stacion radjoje, duke komentuar ndeshjen e parë në 1987 me Milanin që mposhti Peskarën 2–0.

Puna me shkrim në gazeta pasoi më pas, përpara se ai të behej më i famshëm për debated e nxehta me tifozin e Interit Elio Corno në emisionin 7 GoldDiretta Stadio, prezantuar nga Giovanna Martini.

Ai e përdori këtë si një mundësi për të punuar në televizione të tjera, ku më kryesorja ishte vetë kanali zyrtar i Milanit, Milan Channel, ku ai vazhdimisht shkruan rreshta për të përjavshmen Sprint & Sport Lombardia. Crudeli është një tifoz i devotshëm i Milanit ku gjithashtu punon si zyrtar shtypi.

Për shkak të stilit të tij unik, pasionant dhe entuziast të të komentuarit, Crudeli u bë një personazh deri diku i famshëm në Itali, dhe ka që nga viti 2011 që është figura kryesore e fushatës reklamuese të televizionit anglez Ladbrokes.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tiziano Crudeli" (në anglisht). Imdb.com. Marrë më 23 tetor 2018.
  2. ^ Ollie Irish (20 janar 2010). "Tiziano Crudeli Is The Greatest Football Commentator In The World" [Tiziano Crudeli është komentatori më i madh sportiv në botë] (në anglisht). Whoateallthepies.tv. Marrë më 23 tetor 2018.