Togg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Togg është një kompani automobilistike turke e themeluar në vitin 2018 si një sipërmarrje e përbashkët.

Togg
LlojiShoqëri Aksionere
IndustriaPëpunime metali dhe mekanike
Themeluar në2018
Zyrat qendrore
Gebze
,
Prodhimiautovetura
PrindiAnadolu Group (19%)
BMC (19%)
Kök Group (19%)
Turkcell (19%)
Zorlu Holding (19%)
TOBB (5%)
Faqja e internetitwww.togg.com.tr

Kompanitë dhe organizatat që vendosën të punojnë së bashku për të prodhuar makina vendase në Turqi u njoftuan nga Presidenti Rexhep Taip Erdoan në nëntor 2017. Për këtë qëllim, prodhuesi turk Togg u lançua më 25 qershor 2018 nga Anadolu Group (19%), BMC (19%), Kök Group (19%), Turkcell (19%), Zorlu Holding (19%) dhe TOBB (5%). [1] Që atëherë, u krijua grupi i sipërmarrjes së përbashkët të automobilave të Turqisë.

Kompania njoftoi se makina e saj e parë do të jetë gati për prodhim masiv deri në fund të vitit 2022.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://www.togg.com.tr (Faqja web zyrtare)