Tom Gulbrandsen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tom Gulbrandsen
Të dhënat personale
Data e lindjes5 maj 1964
Vendi i lindjesGeithus, Norvegji
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1982Geithus
1983-1987Mjøndalen IF
1988-1996Lillestøm SK197(42)
1996-1977SV Ried (huazim)4(0)
1997Lillestrøm SK24(4)
1998-2003Hønefoss BK157(11)
2004-2007Mjøndalen IF
Ekipi kombëtar
1985-1987Norvegjia U-218(2)
1987-1990Norvegjia16(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Tom Gulbrandsen (lindi më 5 maj 1964) ishte futbollist norvegjez i cili ka luajtur si mesfushor. Ai ka luajtur edhe në kombëtaren norvegjeze. Ai është i njohur për gjuatjet e gjata.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gulbrandsen e filloi karrierën në skuadrën Geithus dhe pas kësaj ka luajtur mbi 300 ndeshje për Mjøndalen dhe Lillestrøm. Për shumë sezone ka luajtur në skuadrën Hønefoss BK.

Në fillim të sezonit 2007, ai ka luajtur për skuadrën Mjøndalen IF. Pastaj u kthye në skuadrën Lillestrøm SK. Ktaegoria:Futbollistë në Hønefoss BK