Hønefoss BK

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hønefoss BK
Nickname(s)HBK
Founded4 shkurt 1895
GroundAka Arena
Capacity4,256
OwnerFlamuri Bjørn Aasen
CoachFlamuri Frode Lafton
League3. Divisjon
201813. (2. Divisjon)
Websitewww.honefossbk.no

Hønefoss Ballklubb është klub futbollistik norvegjezë prej Hønefoss. Klubi u themelua më 4 shkurt 1895. Në sezonin 2011, klubi fitoi OBOS-ligaen, një pikë më shumë se Sandnes Ulf. Në sezonin e dytë në Eliteserien, skuadra ka qenë më mirë se në vitin 2010 dhe pas pesë ndeshjeve, skuadra pati dy fitore dhe tre barazime dhe ishte në vendin e pestë në tabelë.

Hønefoss përfundoi sezonin 2012 në vendin e 13-të. Në sezonin 2013, skuadra pati 29 pikë dhe e përfundoi sezonin në vendin e 16-të.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas 12 prillit 2016.[1]

Nr. Pozicioni Lojtari
1 Flag of France.svg Pt Kris Devaux
3 Flag of Norway.svg Mb Joakim Mohn Rishovd
4 Flag of Sweden.svg Mb Benjamin Omerovic
5 Flag of Albania.svg Mb Durim Muqkurtaj
6 Flag of Norway.svg Mf Martin Thomassen
7 Flag of Denmark.svg Sm Sami Kamel
8 Flag of Norway.svg Mb Sigurd Svendsen
9 Flag of Ivory Coast.svg Sm Kevin Beugre
10 Flag of Norway.svg Mb Lennart Steffensen
11 Flag of Norway.svg Sm Ole Berget
13 Flag of Norway.svg Pt Trym Strandberg
14 Flag of Norway.svg Mb Christoffer Dalen
15 Flag of Norway.svg Mb Edo Čolić
16 Flag of Norway.svg Mf Magnus Johannessen
Nr. Pozicioni Lojtari
17 Flag of Norway.svg Mf Espen Berntsen
18 Flag of Norway.svg Mb Trace Akino Murray
20 Flag of Norway.svg Mf Marouane Mounji
22 Flag of Albania.svg Mf Kujtim Ismajli
25 Flag of Norway.svg Mb Kristoffer Hay
26 Flag of Norway.svg Mf Kreshnik Krasniqi
27 Flag of Norway.svg Sm Murbarak Adan
35 Flag of Norway.svg Sm Daniel Østebø
Flag of Norway.svg Pt Alexander Pedersen (huazim prej Kongsvinger)
Flag of Norway.svg Mb Thomas Evjen
Flag of Norway.svg Mf Sivert Øverby
Flag of Norway.svg Mf Sivert Bukten
Flag of Senegal.svg Sm Ibrahima Dramé

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Spillere | Hønefoss". NorwaySite. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 2016-03-25. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)