Jump to content

Tom Welling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

John Thomas Patrick "Tom" Welling (i lindur në 26 prill, 1977) është një aktor amerikan, ish-drejtor dhe fashion model, më të famshme për paraqitje e tij të vazhdueshme Clark Kent në televizion seri Smallville. Filmat e tij përfshijnë më të lirë nga dhjetra dhe pasojë e saj, të vitit 2005 dhe e ndreq e mjegull.

Welling lindi në Putnam Valley, New York, i biri i një tani në pension General Motors ekzekutiv babai dhe nëna e një zonjë shtëpie. Ai ka dy motra më të vjetra, Rebecca dhe Xhemi, të rinj dhe një vëlla, Mark, i cili është gjithashtu një aktor. I ati i tij të punës kërkohet shpeshta zhvendosjes, dhe familjen e Welling lëvizi nga Putnam Valley, Nju Jork për të Janesville, Wisconsin, pastaj të Hockessin, Delaware, deri në fund në zgjidhjen Okemos, Michigan tij më i vogël në fillim të vitit të shkollës së mesme. Aktive në disa ekipe sportive dhe duke përfshirë baseball basketboll, Welling ishte gjithashtu një e treta e futbollit portierin string. Ai u diplomua nga Shkolla e Lartë Okemos në 1995, dhe pastaj ka punuar në ndërtim duke vazhduar për të jetuar me homologun e tij parents. Në 1998 Welling u zbulua nga një aparat fotografik katalog skaut në një parti në Nantucket sugjeroi që ai të përpiqet modelimit. Në vitin 2000, Welling u zhvendos në Los Anxhelos ku ai modeluar për Tommy Hilfiger, Abercrombie & Fitch, Calvin Klein dhe të tjera të shtypura ad fushatave, duke ndjekur një karrierë duke vepruar. Ai u shfaq në disa commercials një muzikë dhe video.[1] Welling i parë ishte roli i madh duke vepruar si mësues karate Rob Meltzer, një dashuri e re e interesit Amy Brenneman e karakterit në CBS seri gjykuar Amy, që të transmetuar në vitin 2001. Welling gjithashtu kishin një rol të vogël në UPN i Posaçëm i Njësisë 2, dhe ai gjithashtu u shfaq në debutimin e episod YouTube sitcom Undeclared. He u hodhën në televizion seri Smallville, pas një mbarëkombëtar kërko për një aktor për të luajtur Clark Kent. Smallville shqyrton fillim të viteve të Klark rritjës, në herë para se ai është mbinjeri. Piloti transmetuar në tetor të vitit 2001, dhe u bë më i lartë për të vlerësuarat debutimin e BB, me 8,4 milion shikues.[2] Ai i tha TV Guide se ai fillimisht e hodhi poshtë dy herë në rolin udhëheqës, por pas leximit të shkrimit, e vendosur për të marrë punë. Ashtu si Christopher Reeve, ai nuk ishte një tifoz i madh supermen para duke u hedhur si Clark Kent, dhe në fakt nuk vazhdon të lexuar supermen vizatime komike. Ai u emërua një prej Popullore revistës "Stars Përparime të vitit 2001", dhe gjithashtu fitoi çmimin si Teen Choice "Choice Breakout Star (Mashkull)" në vitin 2002 për rolin e tij si Clark Kent. Në dhjetor 2003, luajti Welling Charlie Baker, më i vjetër djali në një familje prej 12 fëmijëve në filmin më të lira nga dhjetëra, një xhirim i 1950 origjinale. Filmi gjithashtu yllëzuara Steve Martin dhe Hilary Duff. Në vitin 2005, u duk Welling në dy filma. Ai luajti Nick Castle në mjegull, një xhirim i John Carpenter's 1980 film me te njejtin emer. Ai gjithashtu rolin e tij si reprised Charlie Baker në më të lirë nga duzinë 2. Përkundër thashethemeve të internetit, Welling nuk ishte për të konsiderohet pjesë e supermen 2006 në film supermen Kthim.[4] Welling shënoi edhe drejtori debutimin e tij në 2006, me sezonin pesë episod e Smallville, "e brishtë". Ai drejtohet një episod të dytë gjatë sezonit të gjashtë, Hydro, gjithashtu të tregojnë së 150. Episod, "Apocalypse", dhe episodi "padrejtësi" në sezonin 8. Ai gjithashtu ka luajtur një Bizarro dhe të rinj në Jor-El Smallville. Welling ka dallimin e të pasurit e portretizuar Kal-El/Clark Kent / supermen karakterin filmuar përmbajtjen për më shumë se çdo tjetër aktor.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Welling eshte martuar me modelen Jamie White qe ne 2002. Ata u martuan ne Martha's Vineyard me pjesemarrjen e miqve te Welling dhe bashkeaktoret e tij ne Smallville Kristin Kreuk dhe Michael Rosenbaum. Welling dhe gruaja e tij banojne ne Vankuver, Kolumbia Britanike, Kanada.

Welling ka deklaruar publikinsht, ne YM se ai i urren intervistat. Ai tha, "Une nuk dua te jem i famshem per shkak se jam i famshem. Une dua te punoj dhe me pas te shkoj ne shtepi dhe te jetoj ne privatesi".

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shenime
2003 Cheaper by the Dozen Charlie Baker Debut
2005 The Fog Nick Castle Shembull
2005 Cheaper by the Dozen 2 Charlie Baker Shembull

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shenime
2001 Judging Amy Rob Meltzer 6 episode, rol periodik
2001 Special Unit 2 Male Victim "The Depths" (sezoni 1, episodi 6)
2001 Undeclared Tom "Prototype" (sezoni 1, episodi 1)
2001-2011 Smallville Tom 218 episode, rol kryesor

Ka drejtuar shtate episode

Bashke-producent ekzekutiv, (Sezoni 9)

Producent ekzkutiv, (Sezoni 10)

2010-2011 Hellcats Clark Kent Producent ekzekutiv

Cmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Cmimi Kategoria Titulli i punes Rezultati
2002 Cmimi Saturn Aktori me i mire ne televizion Smallville I nominuar
2002 Zgjedhja e adoleshenteve Breakout Star, Mashkull Smallville E fituar
2002 Zgjedhja e adoleshenteve Choice Actor, Drama Smallville I nominuar
2003 Cmimi Saturn Aktori me i mire ne televizion Smallville I nominuar
2003 Zgjedhja e adoleshenteve Choice TV Aktor, Drama/Aksion Aventure Smallville I nominuar
2004 Cmimi Saturn Aktori me i mire ne televizion Smallville I nominuar
2004 Zgjedhja e adoleshenteve Breakout Star, Mashkull Cheaper by the Dozen I nominuar
2004 Zgjedhja e adoleshenteve Choice TV k, Drama/Aksion Aventure Smallville I nominuar
2005 Cmimi Saturn Aktori me i mire ne televizion Smallville I nominuar
2005 Zgjedhja e adoleshenteve Drama Smallville I nominuar
2006 Cmimi Saturn Aktori me i mire ne televizion Smallville I nominuar
2006 Zgjedhja e adoleshenteve Choice TV k, Drama/Aksion Aventure Smallville I nominuar
2006 Zgjedhja e adoleshenteve Choice Chemistry (me Kristin Kreuk) Smallville I nominuar
2008 Zgjedhja e adoleshenteve Choice TV Aktor, Aksion Aventure Smallville I nominuar
2009 Zgjedhja e adoleshenteve Choice TV Aktor, Aksion Aventure Smallville E fituar