Tom yam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tom yam kung e shërbyer në Bangkok, Tajlandê

Tom yam (Tajlandisht: ต้มยำ  [tôm jām]) është një lloj supë e nxehtë dhe e thartë tajlandeze, e gatuar zakonisht me karkaleca (të detit).[1] Tom yam e ka origjinën në Tajlandë.

Fjalët "tom yam" rrjedhin nga dy fjalë tajlandeze. Tom i referohet procesit të zierjes, ndërsa yam i referohet një sallate me erëza dhe e thartë tajlandeze. Tom yam karakterizohet nga shijet e tij të dallueshme të nxehta dhe të tharta, me erëza aromë dhe barishte të përdorura bujarisht në supë. Supa përgatitet gjithashtu me përbërës të freskët si bar limoni, gjethe gëlqere Kaffir, galangal, lëng gëlqere, salcë peshku dhe speca djegës të kuq të grimcuar.

Pasta tom yam komerciale bëhet duke shtypur të gjithë përbërësit e barishteve dhe përzien të skuqur në vaj. Pastaj, shtohen erëza dhe përbërës të tjerë konservues. Pasta futet në shishe ose paketohet dhe shitet në të gjithë botën. Tom yam me aromë mund të ketë karakteristika të ndryshme nga ato të bëra me përbërës të freskët barishte. Supa shpesh përfshin mish të tillë si mishi i pulës, lope, derri ose karkaleca.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shija e tom yam bazohet në shije të thartë dhe pikante. Një pastë e quajtur nam prik pao përgatitet si bazë e supës,[2] së cilës i shtohen ujë, barishte dhe mish. Nam prik pao është bërë nga speca të pjekura, shallot dhe hudhra dhe përbërësit piqen në skarë më së miri në një zjarr me qymyr.[3]

Përbërësi themelor i tom yam është karkaleca ose derri. Baza më e njohur e tom yam është karkaleca e lumenjve të quajtur tom yam kung.

Përbërësit thelbësorë të tom yam janë barëra të tilla si bar limoni, galangali, dhe gjethet e gëlqeres kaffir.[2] Përbërësit e tjerë janë gjithashtu të rëndësishëm, veçanërisht speca tajlandeze, kërpudha, gjethe koriandri (cilantro), domate, qepë të ëmbla të bardha, lëng limoni, sheqer dhe salcë peshku. Tom yam nam khon është një larmi me qumësht kokosi ose qumësht të avulluar.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tom Yam Kung : Not only tasty but with medicinal properties - Thiaways". thaiwaysmagazine.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2016. Marrë më 13 qershor 2020.
  2. ^ a b c "Tom Yum Soup Recipe (ต้มยำกุ้ง) - Authentic Thai Style". Thai Street Food, Restaurants, and Recipes | Eating Thai Food (në anglishte amerikane). 15 gusht 2014. Marrë më 26 prill 2017.
  3. ^ "Thai Roasted Chili Paste Nahm Prik Pao) Recipe - Food.com" (në anglisht). Marrë më 26 prill 2017.