Topeka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Topeka
Qytet
Vendndodhja
Topeka is located in SHBA
Topeka
Topeka

Topeka is located in Kanzas
Topeka
Topeka

Koordinatat: 39°03′21″V 95°41′22″P / 39.05583°V 95.68944°P / 39.05583; -95.68944

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kansas
Rrethi Shawnee County
Kryetari i Bashkisë Bill Bunten
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 159.2 km2
Lartësia 288 m (m.n.d.)
Dendësia 818 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST UTC-6
Verore CDT UTC-5
Prefiksi 785
Aeroporti Forbes Field FOE
Koordinatat 39° 03′ 21″ Veri

95° 41′ 22″ Perëndim

Topeka është kryeqyteti i shtetit Kansas të SHBA-së dhe qendra e qarkut Shoni. Ai ndodhet përgjatë lumit Kansas.