Jump to content

Toplista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Toplista (angl. Charts ~ kartat) është një meny tabelare, e pregatitur me emra të produkteve aktuale të kërkuara në tregje të ndryshme të argëtimit si b.f. muzikë, lojëra etj.

Toplistat e muzikore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toplistat muzikore të njohura në vende të ndryshme të botës dallohen kryesish si toplista të këngëve dhe të albumeve. Varësisht nga cila shtëpi përzgjedhëse përpunohen këto lloj toplistave edhe emërtohen sipas përpunuesve ashtu që në përgjithësi lënë të kuptohet se bëhet fjal për këtë apo atë lloje të toplistës. Futja e llojit të till të tabelizimit në tregun shqiptar ka filluar që nga vitet e hershme të 1980-ës. Ku veçohet toplistat e emisioneve si b.f. të programit të pasditës argëtuese "Studio e Hapur" në Radio Prishtin, si dhe toplistat e radiostacioneve lokale të Kosovës. Me ndryshimet e sistemeve në lindje dhe ndryshimet e pas heqjes së kufijve kulturor ndërshqiptar fillojnë të krijohen edhe toplistat në anë të tjera të trojeve shqiptare. Ndërkoh dallohen disa nga sosht të bazuara nga shtetet në të cilat janë me seli shtëpitë e ndryshme muzikore dhe argëtues. Në ndër kohë si toplista të njohura merren toplista e RTK-së, e publikuar nëpërmjet një emisioni të njohur me titullin "Top RTK". Në internet dallohen dy adresa, "Teksteshqip" dhe një addres e ngjashme me të të për nga emërtimi. Në kohët e fundit vërehet një lëvizje e aty këtueshëme e përmbledhjeve të tilla dhe në gazetat elektronike. Si do që të jetë, adresa më aktuale duket të mbetet ajo në "teksteshqip". Nga bota e jashtme në tregun shqiptar kanë hyrë disa emërtime të toplistave si përfaqësuese të shteteve. Ndër to dallohen toplistat e njohura në :

  • ShBA, e njohur si toplista "Billboard, US Dance Charts"
  • Zvicër e njohur si toplista "Schweizer Hitparade"
  • Gjermani e njohur si "Media-Control-Charts"
  • Austri e njohur si "Ö3 Austria Top 40"
  • Holand e njohur si "Dutch Top Charts"
  • Angli e njohur si "UK Top 40".

Toplistat e lojërave janë tabela të sporteve të ndryshme, por kryesisht kanë të bëjnë me lojërat vizuale. Kështu janë të njohura toplistat "Zholpot", një tabel e adresave të lojës së pokerit në internet.

  • Gazeta Toplist, e përmuejshme kombëtare me të dhënat tabelare nga lëmi të ndryshme duke filluar nga futbolli deri në lojërat më të popullarizuara vizuale e duke mos i lënë anash hitet muzikore.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • texteSHQIP
  • Lista të ndryshme në Youtoube, përmbledhje personale e lokale.